Akcenta logo

  Ranní zprávy 03.05.2024

  03. 05. 2024

  Image

  Klíčové události

  • ČR: Bankovní rada České národní banky snížila úrokové sazby o 50 bodů – pokles hlavní sazby na 5,25 % z 5,75 %. Index PMI ve výrobě v dubnu poklesl na 44,7 z březnových 46,2 bodu. Schodek státního rozpočtu se na konci května prohloubil na 153,1 mld. korun.
  • Eurozóna: Index PMI ve výrobě v dubnu finálně mírně zlepšen na 45,7 z předběžných 45,6 bodu.
  • Německo: Index PMI ve výrobě v dubnu finálně zlepšen na 42,5 z předběžných 42,2 bodu.
  • Polsko: Index PMI ve výrobě v dubnu poklesl na 45,9 z březnových 48 bodů.
  • USA: Obchodní bilance v březnu se schodkem 69,4 mld. dolarů. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 27/4 jen 208 tis. Průmyslové zakázky v březnu +1,6 % m/m. Jednotkové náklady práce v 1. čtvrtletí +4,7 % k/k.

  Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek odpoledne prudce posílila a zamířila pod hladinu 25 CZK/EUR, kde se nacházela naposledy před necelými třemi měsíci (8. února). Důvodem bylo zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB). ČNB sice nepřekvapila snížením úrokových sazeb o 50 bodů (čekalo se), ani rétorikou guvernéra A. Michla (s dalším snižováním sazeb budeme opatrní), ale k výraznější změně došlo u trajektorie sazeb. Nová prognóza ČNB totiž modelově naznačuje daleko pomalejší snižování sazeb do konce letošního roku (3M Pribor ve 4. čtvrtletí na 4,3 %) než tomu bylo u předchozí prognózy z února (3M Pribor ve 4. čtvrtletí na 2,9 %). Pomalejší snižování sazeb ze strany ČNB mimo jiné znamená, že se nebude tak rychle uzavírat pozitivní úrokový diferenciál mezi korunovými a eurovými sazbami, což je vzpruha pro korunu. Nově se nyní podle nás v návaznosti na ČNB pro nejbližší týdny rýsuje o něco silnější kurz koruny – obchodování v rozmezí 24,70 – 25,20 CZK/EUR místo dosavadních 25,20 – 25,40 CZK/EUR.
  • USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru včera koruna posílila pod hladinu 23,40 CZK/USD v návaznosti na zasedání ČNB. Zisky a posun na úroveň 5,77 CZK/PLN si koruna připsala i na měnovém páru s polským zlotým.
  • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru po většinu dne pohyboval pod hladinou 390 HUF/EUR. Polský zlotý oslabil nad úroveň 4,33 PLN/EUR.
  • EURUSD: Zasedání amerického Fedu ve středu večer jasnější impuls eurodolaru nedodalo a to samé platilo i o čtvrtečních statistikách z USA. Obchodování se odehrávalo v rozmezí 1,067 – 1,073 USD/EUR. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti se v závěru dubna držely na 208 tis., zatímco jednotkové náklady práce v 1. čtvrtletí výrazně zrychlily růst na 4,7 % mezikvartálně. Větší dopad na eurodolar lze očekávat od dnešních dat z amerického pracovního trhu (dubnové NFP), která budou navíc doplněna indexem ISM ve službách za duben. Výrazně lepší čísla NFP mají potenciál posunout dolar k hladině 1,06 USD/EUR a naopak výrazně horší NFP by mohly dolar oslabit k úrovni 1,08 USD/EUR. Upozorňujeme, že závěr týdne může být velmi volatilní.

  Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Míra nezaměstnanosti (březen)
  • USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (duben), Index ISM ve službách (duben)
  Newsletter
  Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
  Akcenta Logo

  Chci se stát klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube