Ranní zprávy 02.12.2024

    02. 12. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Domácí ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla o 0,4 % k/k a o 1,3 % r/r. Růst peněžní nabídky M3 v říjnu zrychlil na 5,7 % r/r.

    - Eurozóna: Spotřebitelské ceny v listopadu dle předběžného odhadu klesly o 0,3 % m/m, meziročně vzrostly o 2,3 % r/r. Ceny v jádrové složce klesly o 0,6 % m/m, meziročně vzrostly o 2,7 %.

    - Německo: Maloobchodní tržby v říjnu klesly o 1,5 % m/m, meziročně vzrostly o 1,0 %. Míra nezaměstnanosti v listopadu setrvala na 6,1 %.

    - Polsko: Spotřebitelské ceny v listopadu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,4 % m/m a o 4,6 % r/r.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Česká koruna v závěru týdne krátce zamířila pod hladinu 25,25 CZK/EUR, větší část zisků však odevzdala a v souhrnu posílila pouze mírně. Na konci odpoledne se obchodovalo nad touto úrovní. Český statistický úřad zveřejnil zpřesněný odhad vývoje domácí ekonomiky ve 3. letošním čtvrtletí. Meziroční růst byl potvrzen dle předběžného odhadu na 1,3 %, mezikvartálně pak hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 0,4 % (původní odhad +0,3 % k/k). Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu. Negativní vliv měla změna tvorby hrubého kapitálu. V případě mezikvartálního růstu pak měly na straně poptávky hlavní vliv rostoucí výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. Negativně naopak působila tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně v závěru týdne dařilo, v závěru odpoledne se obchodovalo pod hladinou 23,95 CZK/USD a česká měna tak dokázala umazat čtvrteční ztráty. Na měnovém páru s polským zlotým se české koruně v souhrnu nedařilo, když mírně oslabila a odpoledne zakončila na hladině 5,88 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint pohyboval v rozmezí 411,5 – 414 HUF/EUR, v souhrnu mírně oslabil, v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 414 HUF/EUR. Polský zlotý naopak vůči euru mírně posílil, když zakončil na hladině 4,29 PLN/EUR. Pohyboval se tak na svých maximech za poslední měsíc a půl (ačkoli ve večerních hodinách začal opět oslabovat).

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pátek obchodovalo v rozmezí 1,054 – 1,060 USD/EUR, v souhrnu jen mírně posílilo euro, když zavíralo nad hladinou 1,055 USD/EUR. Spotřebitelská inflace v eurozóně v listopadu dle předběžného odhadu zrychlila v souladu s tržním očekáváním na 2,3 % r/r (v říjnu 2,0 % r/r). Ceny energií se snížily o 1,9 % r/r (ve srovnání s 4,6% poklesem v říjnu).

    Očekávaná data a události

    - ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad)

    - Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad), Míra nezaměstnanosti (říjen)

    - Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad)

    - Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (listopad)

    - USA: Index ISM ve výrobním sektoru (listopad), Index PMI ve výrobním sektoru (listopad)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube