Průmyslová produkce (říjen 2024)

    09. 12. 2024

    Image

    Vstup do závěrečného čtvrtletí letošního roku se průmyslu nevydařil. Průmyslová produkce v říjnu oproti září poklesla o 0,7 % a v meziroční srovnání se snížila o 2,1 %. Domácí výrobní aktivita tak zůstává i nadále utlumená, což je ostatně neměnný trend po celý letošní rok. Podobně je tomu i v případě nových průmyslových zakázek. Výsledkem je pokračující pokles zaměstnanosti v průmyslu.  

    V říjnu sice oproti září vzrostla výroba motorových vozidel (3,1 %), ale ve většině dalších důležitých průmyslových odvětvích došlo k poklesu produkce. Výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (-10,1 %), výroba elektrických zařízení (-0,5 %), kovodělný průmysl (-2,0 %) či strojírenství (-4,5 %). Strojírenství zůstává i nadále v silném útlumu. V říjnu po třech negativních měsících v řadě došlo k meziměsíčnímu růstu chemického průmyslu (5,1 %).

    Kladně do meziroční průmyslové produkce v říjnu přispívala nejvíce výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení a dále výroba potravinářských výrobků a těžba a dobývaní. Příspěvek většiny velkých odvětvích zpracovatelského průmyslu však byl negativní – elektrická zařízení, strojírenství a v neposlední řadě i výroba motorových vozidel. Meziroční pokles výroby automobilů byl říjnu ovlivněn vysokou statistickou základnou z loňského října. I podle statistik Auto SAP byla produkce osobních automobilů meziročně mírně nižší. Výrazný meziroční pokles produkce si v říjnu připsal ostatní zpracovatelský průmysl a opravy a instalace strojů a zařízení.

    Nové průmyslové zakázky zůstávají v útlumu. Konkrétně v říjnu nové průmyslové zakázky poklesly oproti září o 0,5 %. Hodnota nových zakázek se v říjnu nacházela zhruba o 0,4 % pod hodnotou nových zakázek z 1. čtvrtleté letošního roku. Meziročně sice nové zakázky vzrostly o 2,0 %, ale nesmíme zapomínat, že celý loňský rok byl z pohledu nových zakázek slabý.

    Tuzemské indikátory důvěry ve zpracovatelském průmyslu (PMI, konjunkturální průzkumy) v říjnu sice vzrostly, ale v listopadu došlo k jejich opětovnému zhoršení. Důvěra německých průmyslových podniků zůstává velmi slabá (PMI, Ifo). Udržitelné oživení domácího výrobního sektoru tak momentálně není ve hře ani nyní a pravděpodobně ani na začátku příštího roku. Se strukturálními problémy se bude německý průmysl pravděpodobně potýkat i v roce 2025, když příští rok je navíc zatížen riziky jako je zavedení cel ze strany USA či zvýšenou konkurencí ze strany čínských výrobců. V souhrnu za letošní rok průmyslová produkce poklesne lehce přes 1 %.

    Profile picture of the author of the article

    Autor článku:

    Miroslav Novák

    Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube