- Eurozóna: Spotřebitelské ceny HICP v srpnu finálně +0,1 % m/m a +2,2 % r/r a v jádrové složce +0,3 % m/m a +2,8 % r/r.
- USA: Americká centrální banka (Fed) snížila hlavní úrokovou sazbu o 50 bodů do rozmezí 4,75 – 5,00 %. Stavební povolení v srpnu vzrostly o 4,9 % m/m a zahájené stavby domů o 9,6 % m/m.
- EURCZK: Koruna vůči euru včera opět posílila a zamířila pod hladinu 25,10 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný. Členům bankovní rady ČNB začala včera tzv. mediální karanténa, během které se zpravidla veřejně nevyjadřují k měnovým otázkám. Zasedání ČNB se uskuteční příští týden ve středu (25/9). Včera byla zveřejněna informace, že by se novým členem bankovní rady měl stát J. Seidler místo T. Holuba, kterému v listopadu vyprší mandát.
- USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči americkému dolaru ve středu během dne mírně posílila k hladině 22,50 CZK/USD, jinak se vyčkávalo na večerní výsledek zasedání amerického Fedu. Večer po zasedání Fedu koruna krátce posílila k hladině 22,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo v širším okolí hladiny 5,87 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval především lehce nad hladinou 394 HUF/EUR. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo ponejvíce v rozmezí 4,27 – 4,275 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu během dne obchodovalo v úzkém rozmezí 1,111 – 1,114 USD/EUR a vyčkávalo se na večerní výsledek zasedání americké centrální banky (Fed). Fed pro nás překvapivě zahájil cyklus snížením hlavní úrokové sazby rovnou o 50 bodů do rozmezí 4,75 – 5,00 %. Finanční trh sice na konci minulého týdne velmi rychle zacenil 50 bodové snížení do tržních sazeb, ale i přes to jsme očekávali, že Fed nakonec sníží sazby jen o 25, protože čísla z americké ekonomiky, včetně těch z pracovního trhu, zůstávají solidní. V tiskové zprávě Fed obecně snížení sazeb obhajoval tím, že získal větší důvěru, že se inflace vrací ke 2 % a že se inflace a pracovní trh dostávají do rovnováhy. Na tiskové konferenci šéf Fedu J. Powell snížení sazeb o 50 bodů vysvětloval tím, že od červencového zasedání Fedu na konci července byly zveřejněny dva důležité měsíční reporty z pracovního trhu, které ukázaly ochlazování. Pracovní trh je podle Powella stále v solidním stavu a Fed chce, aby to tak zůstalo, proto se rozhodl jednat preventivně 50 bodovým snížením. Další vývoj sazeb bude odvislý od příchozích statistik. Výraznější změny doznala i nová makroekonomická prognóza – rychlejší pokles inflace, vyšší nezaměstnanost a rychlejší snižování sazeb. Suma sumárum snížení sazeb o 50 bodů a rychlejší snižování sazeb letos a v příštím roce (podle nové prognózy) podle nás vytváří prostor k dalšímu oslabování dolaru, obzvláště pokud by se čísla z pracovního trhu dále zhoršovala. Zajímavé je, že dolar v reakci na Fed a Powella výrazněji neoslabil (necelých 1,118 USD/EUR) a těsně po skončení tiskové konference s Powellem se obchodovalo na úrovni 1,113 USD/EUR.
- Eurozóna: Projevy centrálních bankéřů (ECB) - Schnabelová
- Německo: Běžný účet platební bilance (červenec)
- Polsko: Mzdy a zaměstnanost v soukromém sektoru (srpen), Průmyslová produkce (srpen), Index cen průmyslových výrobců (srpen)
- USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 14/9), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (září), Prodeje starších domů (srpen), Index vývoje americké ekonomiky (srpen)