- ČR: Ceny průmyslových výrobců v červenci vzrostly o 0,6 % m/m a o 1,7 % r/r.
- Eurozóna: Bilance zahraničního obchodu skončila v červnu přebytkem ve výši 22,3 mld. eur.
- Polsko: Spotřebitelské ceny v jádrové složce v červenci vzrostly o 3,8 % r/r.
- USA: Počet vydaných stavebních povolení v červenci klesl o 4,0 % m/m. Počet zahájených staveb domů v červenci klesl o 6,8 % m/m. Spotřebitelská důvěra dle Michiganské univerzity v srpnu dle předběžného odhadu vzrostla na 67,8 b.
- EURCZK: Česká koruna v pátek zprvu oslabovala nad hladinu 25,25 CZK/EUR a prohloubila tak předešlé ztráty, později však v jejím případě převládal posilující trend a obchodování se přesunulo na úroveň 25,20 CZK/EUR, kde se obchodovalo v závěru odpoledne. Oproti čtvrtku tak česká měna zůstala beze změny. Z domácích makroekonomických statistik byly zveřejněny červencové ceny v tuzemském průmyslu. V meziměsíčním srovnání vzrostly o 0,6 %, ačkoli trh naopak odhadoval pokles o 0,1 %. Zvýšily se tak po dvou měsících předešlého poklesu. Ceny pak rostly především v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Meziročně pak došlo ke zrychlení růstu z červnových 1,0 % na 1,7 % (tržní odhad 1,1 % r/r), rostou tak již čtvrtý měsíc v řadě.
- USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem česká koruna v průběhu celého dne převážně posilovala, na konci odpoledne se pak pohybovala pod hladinou 22,95 CZK/USD a v souhrnu posílila jen mírně. Výraznější zisky si připisovala až ve večerních hodinách. Vůči polskému zlotému se pak koruně v závěru týdne nedařilo a prohloubila tak čtvrteční ztráty. Na konci odpoledne se pohybovala na hladině 5,90 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint čtvrteční ztráty umazal a později odpoledne opět mířil pod hladinu 395 HUF/EUR. Polskému zlotému se na měnovém páru s eurem rovněž dařilo a v průběhu celého dne převážně posiloval. V závěru odpoledne probíhalo obchodování na hladině 4,27 PLN/EUR. Zlotý se pohyboval na svých měsíčních maximech. Spotřebitelské ceny v jádrové složce v červenci zrychlily více, než se čekalo (3,8 % r/r vs. tržní odhad 3,7 % r/r).
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro zamířilo nad hladinu 1,10 USD/EUR, v závěru odpoledne ale mírně oslabilo a zakončilo pod touto úrovní. Později odpoledne a večer však opět převládl jeho posilující trend. Dle předběžného odhadu důvěra amerických spotřebitelů v srpnu roste, překonala zároveň tržní očekávání (67,8 b. vs. odhad 66,9 b.). Jedná se o první nárůst za posledních 5 měsíců. Hodnocení současných podmínek sice kleslo, index očekávání do budoucna však vzrostl.
- USA: Index vývoje americké ekonomiky CB (červenec), Projevy členů Fedu (Waller)