V říjnu oproti září spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 % a v meziročním srovnání, tj. letošní versus loňský říjen, inflace zrychlila na 2,8 %. Pozvolné zrychlování tempa růstu cenové hladiny na meziroční bázi tak v říjnu dále pokračovalo. Meziroční růst inflace byl naposledy vyšší letos v dubnu (2,9 %), kdy však v dalších měsících během jara meziroční tempo zvolňovalo. Podobný vzorec je však pro závěr letošního roku nepravděpodobný a existuje bohužel vysoké riziko toho, že meziroční inflace vystoupá lehce nad 3 %.
V říjnu oproti září rostly ceny ve všech oddílech spotřebního koše. Za meziměsíčním růstem cenové hladiny stály v září především potraviny, odívání a obuv a také oddíl bydlení, voda, energie, paliva. Meziměsíční růst cen potravin pokračuje nepřetržitě od letošního července, když v říjnu byly ceny potravin v souhrnu nejvyšší od loňského října. Konkrétně v říjnu rostly oproti září ceny pekárenských výrobků, ovoce a také olejů a tuků. Podle ČSÚ v říjnu ještě dále zdražovalo máslo, ale již nižším tempem, než tomu bylo v září. Růst cen v oddílu odívání a obuv byl v říjnu především sezónní záležitostí s nákupy na blížící se zimu. V oddíle bydlení byly vyšší především ceny tuhých paliv a nájemného z bytu.
V meziročním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 2,8 % v souladu novou prognózu České národní banky (ČNB). Nejvíce k meziročnímu růstu cenové hladiny v říjnu přispíval i nadále oddíl bydlení, voda, energie a paliva (z necelé poloviny). Proinflační efekt tohoto oddílu do celkové inflace sice v první polovině letošního roku postupně odezníval, což však v říjnu neplatilo. Důvodem je jednak nižší statistická základna u cen energií z loňského října a rovněž zrychlování tzv. imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) – v říjnu 1,7 % r/r, zatímco v září 1,4 % r/r. Ceny potravin a nealko nápojů v říjnu vzrostly o 0,1 % r/r. Výrazněji do meziroční inflace v září přispívaly i oddíly stravování a ubytování, alkoholické nápoje s tabákem a také oddíl rekreace a kultura. Meziročně ceny stravovacích služeb v říjnu vzrostly o 6,9 %, oproti roku 2015 o 95,6 %, takže zdražování v restauracích není jen o pocitu spotřebitele, ale tvrdou realitou posledních let.
V říjnu sice meziroční růst inflace zrychlil, ale i nadále je celková inflace poměrně pod kontrolou až na několik rizik (potraviny, imputované nájemné). Je však nutné počítat s tím, že v průběhu 4. čtvrtletí bude inflace v meziročním srovnání zrychlovat až lehce nad 3 %, tj. nad horní hranici tolerančního pásma ČNB. To platí především pro prosinec. V souhrnu za celý letošní rok se rýsuje meziroční růst inflace o 2,5 %, což je sice nad inflačním cílem ČNB, ale oproti předchozím dvěma rokům se jedná o výrazné snížení meziroční dynamiky. Největšími riziky jsou pro další vývoj inflace kolísavé ceny potravin, přetrvávající vyšší inflace ve službách a v posledních měsících je znepokojující zrychlování imputovaného nájemného v návaznosti na obnovený růst cen nemovitostí.
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.