Akcenta logo

  Průmyslová produkce (březen 2024)

  07. 05. 2024

  Image

  Průmyslová produkce v březnu oproti únoru poklesla o 1,6 % a v meziročním srovnání se snížila o 2,7 %. Meziměsíční pokles průmyslu již dopředu signalizovala nižší březnová produkce osobních automobilů podle statistik Sdružení automobilového v průmyslu.

  I nadále platí, že v posledních měsících lze pozorovat velmi rozkolísaný vývoj produkce, za kterým stojí především volatilní výroba motorových vozidel. Jeden měsíc meziměsíční růst (říjen a prosinec 2023 a únor 2024) a druhý měsíc meziměsíční pokles (listopad 2023, leden a březen 2024). Trendově průmyslová produkce v posledních třech měsících de facto stagnuje.

  V březnu k meziměsíčnímu poklesu průmyslu o 1,6 % přispěla především nižší výroba motorových vozidel (-2,4 %). Výroba se však snížila i v řadě dalších odvětvích zpracovatelského průmyslu jako např. ve strojírenství (-4,5 %), ve výrobě ostatních dopravních prostředků (-9,1 %) či v kovodělném průmyslu (-2,7 %). Meziměsíční růst produkce si v březnu připsala výroba elektrických zařízení (+1,1 %), výroba počítačů a optických přístrojů (+1,0 % m/m) či farmaceutické výrobky (+1,9 %).

  V meziročním srovnání v březnu průmyslová produkce poklesla o 2,7 % k čemuž opět významně přispěla meziročně nižší produkce automobilů (efekt vysoké statistické základny z loňského března). Silně negativní byl v březnu meziroční příspěvek strojírenství. Tomuto odvětví se v posledních čtvrtletích vůbec nedaří a ani vývoj nových zakázek zatím nenaznačuje brzké zlepšení. Kladně do celkové produkce v březnu přispíval ostatní zpracovatelský průmysl či výroba potravinářských výrobků.

  Pozitivně lze hodnotit vývoj nových zakázek. V březnu oproti únoru sice nové průmyslové zakázky poklesly o 1,5 %, avšak v meziročním srovnání vzrostly o 5,2 %. Tříměsíční klouzavý průměr naznačuje pozvolné zlepšování nových zakázek, ačkoliv není úplně plošné (např. slabé strojírenství). Pozitivně lze hodnotit i zlepšování zahraniční poptávky - nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 8,6 %, tuzemské nové zakázky klesly o 1,1 %.

  V letošním 1. čtvrtletí oproti 4. čtvrtletí loňského roku průmyslová produkce poklesla o 0,8 %, což jde ruku v ruce s informací Českého statistického úřadu z minulého týdne o negativním příspěvku průmyslu do HDP. Udržitelné oživení tuzemského průmyslu se tak zatím odkládá a při pohledu na dubnové předstihové ukazatele z ČR i z Německa (PMI, průzkumy Evropské komise) to na citelnější zlepšení výrobní aktivity zatím nevypadá ani ve 2. čtvrtletí. Pozitivní je alespoň vývoj nových zakázek z posledních měsíců. Zároveň však domácí průmyslové podniky i nadále uvádějí nedostačenou poptávku jako hlavní bariéru růstu produkce. V návaznosti na slabší 1. čtvrtletí pro letošní rok očekávám růst průmyslové produkce jen o 0,5 %.

  Profile picture of the author of the article

  Autor článku:

  Miroslav Novák

  Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

  Newsletter
  Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
  Akcenta Logo

  Chci se stát klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube