Akcenta logo

  Ranní zprávy 09.05.2024

  09. 05. 2024

  Image

  Klíčové události

  - ČR: Stavební produkce v březnu klesla o 7,8 % m/m a o 8,3 % r/r. Průmyslová produkce v březnu klesla o 1,6 % m/m a o 2,7 % r/r. Bilance zahraničního obchodu se zbožím skončila v březnu přebytkem ve výši 39,3 mld. Kč. Devizové rezervy ČNB v březnu vykázaly přebytek ve výši 136,43 mld. eur.

  - Eurozóna: Maloobchodní tržby v březnu vzrostly o 0,8 % m/m a o 0,7 % r/r.

  - Německo: Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem ve výši 22,3 mld. eur. Průmyslové zakázky v březnu klesly o 0,4 % m/m. Průmyslová produkce v březnu klesla o 0,4 % m/m.

  Vývoj na devizovém trhu

  - EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura během úterý i sváteční středy převažovalo obchodování v užším pásmu 25,00 – 25,05 CZK/EUR. Včera koruna zakončila na hranici 25 CZK/EUR. Tuzemské statistiky z březnového průmyslu a stavebnictví zklamaly. Průmyslová produkce v meziměsíčním srovnání klesla o 1,6 % m/m, meziročně pak o 2,6 %. Tento pokles nejvíce ovlivnila vysoká srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel v loňském roce, roli hrál rovněž pokračující propad ve výrobě strojů a zařízení, který zasáhl již většinu oborů tohoto odvětví. Hodnota nových zakázek sice meziměsíčně klesla o 1,5 %, v meziročním srovnání se však naopak zvýšila o 5,1 % (nárůst u zahraničních zakázek o 8,1 %, tuzemská poptávka se snížila o 1,1 %). Vliv měl opět automobilový průmysl (nízká srovnávací základna v loňském roce a také růst celého odvětví).

  - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v souhrnu oslabila. V úterý sice zprvu posílila pod hladinu 23,20 CZK/USD, zisky však odevzdala a ve středu zakončila nad úrovní 23,25 CZK/USD. Na měnovém páru české koruny a polského zlotého probíhalo obchodování v širším okolí hladiny 5,80 CZK/PLN, ve středu odpoledne se koruna pohybovala na úrovni 5,82 CZK/PLN.

  - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve středu zavíral mírně nad hladinou 388,5 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura se obchodovalo převážně v rozmezí 4,305 – 4,320 PLN/EUR, zlotý zakončil na hladině 4,30 PLN/EUR.

  - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úterý dařilo euru, které posílilo k hladině 1,079 USD/EUR, zisky však odevzdalo a ve středu odpoledne se obchodovalo na úrovni 1,075 USD/EUR. Zveřejněny byly březnové statistiky z německého průmyslu, které přinesly zklamání. Průmyslové zakázky i produkce poklesly o 0,4 % m/m. Počet nových objednávek ze zahraničí přitom vzrostl o 2 %, domácí poptávka se snížila o 3,6 %. Pokud bychom nezahrnuli velké zakázky, celkový počet zakázek vzrostl o 1 %. Výroba v německém průmyslu pak klesla poprvé v letošním roce. Pokud bychom ale porovnávali méně volatilní období tří měsíců (leden-březen), produkce byla o 0,1 % vyšší oproti 4. čtvrtletí.

  Očekávaná data a události

  - ČR: Maloobchodní tržby (březen), Podíl nezaměstnaných osob (duben)

  - Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)

  - USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 4/5)

  Newsletter
  Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
  Akcenta Logo

  Chci se stát klientem

  Akcenta Logo
  © 2024 AKCENTA CZ a.s.

  GDPR

  Cookies

  Facebook
  Instagram
  LinkedIn
  Youtube