- Eurozóna: Běžný účet platební bilance v prosinci skončil přebytkem ve výši 38,4 mld. eur.
- USA: Objem vydaných stavebních povolení v lednu +0,1 % m/m a zahájené stavby domů v lednu -9,8 % m/m.
- EURCZK: Koruna vůči euru ve středu oslabila a obchodování se přesunulo nad hladinu 25,10 CZK/EUR. Koruně nepomáhal vývoj na eurodolaru (posilování dolaru), oslabování dalších středoevropských měn a poklesy na evropských akciových trzích (korekce z vysokých hodnot, cla, ale i nejistota ohledně geopolitiky). V případě, že se bude v podobném duchu na finančních trzích obchodovat i dnes, tak lze očekávat další oslabení koruny. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a ani dnes nebudou zveřejněny žádné významnější tuzemské statistiky.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera oslabila k úrovni 24,10 CZK/USD. Polskému zlotému, zdá se, dochází dech, když včera oslabil vůči euru a ztráty si připsal i vůči české měně. Zatím se však obchodování drží nad hranicí 6 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera nedařilo a vůči euru oslabovaly. Maďarský forint během dne oslabil těsně pod hladinu 403 HUF/EUR a polský zlotý těsně pod úroveň 4,18 PLN/EUR.
- EURUSD: Vývoj na hlavním měnovém páru je v posledních dnech více o geopolitice a o krocích D. Trumpa (trochu více detailů je na téma cel) než o makroekonomických statistikách. A nejinak tomu bylo ve středu, když na obou stranách Atlantiku byly zveřejněny spíše druhořadé statistiky s malým potenciálem ovlivnit eurodolar. Euro během středy vůči dolaru dále oslabovalo a obchodování se přesunulo až k hladině 1,042 USD/EUR (pozdě odpoledne až 1,04 USD/EUR). Euru výrazněji nepomohla ani vrcholná představitelka Evropské centrální banky (ECB) I. Schnabelová, která vyzvala k debatě o zastavení snižování úrokových sazeb, protože se podle ní sazby dostaly již na úrovně, kdy není možné s jistotou říci, že jsou ještě stále restriktivní. Podle nás je však tento názor v ECB minoritní a ECB bude zatím snižovat sazby tempem o 25 bodů na každém dalším zasedání v první polovině letošního roku. Včera později večer byl ještě zveřejněn záznam (minutes) z posledního zasedání amerického Fedu, který potvrdil, že pokud mají američtí centrální bankéři snižovat úrokové sazby, tak k tomu potřebují další důkazy o zeslabující inflaci.
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra (únor)
- Německo: Index cen průmyslových výrobců (leden)
- Polsko: Mzdy a zaměstnanost v soukromém sektoru (leden), Průmyslová produkce (leden), Index cen průmyslových výrobců (leden)
- USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 15/2), Index výrobní aktivity v okolí Philadelphie (únor), Index vývoje americké ekonomiky (leden), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Goolsbee, Jefferson, Kuglerová