Akcenta logo

Ranní zprávy 27.02.2024

27. 2. 2024

Klíčové události

  • Eurozóna: Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová se ve svém pondělním projevu nechala slyšet, že navzdory stagnující ekonomice zůstává zdejší trh práce velmi odolný. Zdůraznila, že prosincová 6,4procentní míra nezaměstnanosti představuje v rámci eurozóny historická minima a že k poklesu dochází i na straně inflace, jejíž hodnota činila v lednu 2,8 procenta meziročně. Nejinak by tomu přitom podle ní mělo být i v příštích měsících.
  • USA: Prodeje novostaveb v lednu meziměsíčně vzrostly o 1,5 procenta, počet vydaných stavebních povolení nicméně dle finálního lednového údaje meziměsíčně o 0,3 procenta poklesl. Únorový index výrobní aktivity v okolí Dallasu se aktuálně pohybuje na úrovni -11,3 bodu.

Vývoj na devizovém trhu

  • EURCZK: České koruně se, podobně jako naposledy, vstup do nového obchodního týdne příliš nevydařil a na měnovém páru s eurem si pohoršila. Jestliže časně z rána měl její kurz vůči jednotné evropské měně hodnotu 25,31 CZK/EUR, pozdě odpoledne na tom byla o celých osm haléřů hůře.
  • USDCZK & PLNCZK: V případě devizového trhu, na kterém se koruna směňuje za americký dolar a naopak, se dlouhou dobu zdálo, že si česká měna polepší, jenže nakonec ztratila i zde. Neúspěch se dostavil zejména v posledních dvou hodinách obchodování, během nichž musela odepsat tři haléře, což znamenalo kurz 23,40 CZK/USD. Aby toho nebylo málo, porážka se dostavila rovněž na posledním námi sledovaném „korunovém“ páru - tedy páru s polským zlotým. Zde sice česká měna své nezdary částečně kompenzovala, ovšem i tak si ve výsledku pohoršila a její kurz se navýšil na úroveň 5,89 CZK/PLN.
  • EURHUF & EURPLN: Ani další středoevropská měna na tom v pondělí nebyla o moc lépe. Ve prospěch eura ztrácel půdu pod nohami rovněž maďarský forint. Na tamních trzích je euro s kurzem 389,7 HUF/EUR aktuálně k mání nejdráže za poslední týden. Svoji dominanci euro během včerejška potvrdilo také na měnovém páru s polským zlotým. Zlotý sice značnou část dne posiloval, jenže nakonec se trend obrátil a euro ze vzájemného klání vzešlo jako vítěz, když posílilo na úroveň 4,310 PLN/EUR.
  • EURUSD: Jasný průběh měl i eurodolar, přičemž i zde vládla první jmenovaná měna. Ta si včera polepšila na hranici 1,085 USD/EUR, tedy zhruba na stejnou úroveň, na jaké se nacházela ve čtvrtek.

Očekávaná data a události

  • Eurozóna: Peněžní nabídka M3 (leden).
  • USA: Objednávky zboží dlouhodobé potřeby (leden), spotřebitelská důvěra, index výrobní aktivity z okolí Richmondu (obojí únor).

Autor článku:

Miroslav Novák

Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

Newsletter
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
Akcenta Logo

Chci se stát klientem

Akcenta Logo
© 2024 AKCENTA CZ a.s.

GDPR

Cookies

Facebook
Instagram
LinkedIn
Youtube