Akcenta logo

Ranní zprávy 28.02.2024

28. 2. 2024

Klíčové události

- Eurozóna: Růst peněžní nabídky M3 v lednu zpomalil na 0,1 % r/r.

- Německo: Spotřebitelská důvěra dle agentury GfK v březnu roste na -29,0 b. (z revidovaných -29,6 b. v únoru).

- Maďarsko: Tamní centrální banka (MNB) snížila sazby o 100 bazických bodů, hlavní sazba je tak na úrovni 9,0 %.

- USA: Objednávky zboží dlouhodobé potřeby v lednu klesly o 6,1 % m/m. Index cen nemovitostí v prosinci vzrostl o 0,1 % m/m a o 6,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra CB v únoru klesla na 106,7 b. (z revidovaných 110,9 b. v lednu). Index výrobní aktivity z okolí Richmondu v únoru vzrostl na -5,0 b.

Vývoj na devizovém trhu

- EURCZK: Česká koruna zprvu na měnovém páru s eurem v dopoledních hodinách posílila k hladině 25,31 CZK/EUR, zisky však později odevzdala a na konci odpoledne se obchodovalo mírně nad úrovní 25,35 CZK/EUR. Oproti pondělku však i přesto v souhrnu posílila. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný, za pozornost budou dnes stát lednové ceny z tuzemského průmyslu.

- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru česká měna v souhrnu mírně posílila, když odpoledne zavírala pod hladinou 23,40 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým sice koruna zprvu mířila k hladině 5,87 CZK/PLN, zisky však odevzdala a stejně jako v pondělí se v závěru odpoledne obchodovalo na úrovni 5,89 CZK/PLN.

- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nedařilo, když po zasedání maďarské centrální banky (MNB) oslabil k hladině 391 HUF/EUR, kde se pohyboval na konci odpoledne. Zamířil tak na svá minima od loňského října. MNB snížila úrokové sazby o 100 bazických bodů (po 4 předešlých sníženích o 75 bazických bodů), hlavní sazba se tak dostala na úroveň 9,0 %. Spotřebitelská inflace v lednu zpomalila z prosincových 5,5 % r/r na 3,8 % r/r a je tak nejníže od března 2021 a zároveň se nachází v tolerančním pásmu centrální banky (inflační cíl MNB je 3,0 % +- 1 procentní bod). Polský zlotý mírně posílil k hladině 4,305 PLN/EUR.

- EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera převažovalo obchodování v užším pásmu 1,083 – 1,086 USD/EUR. Společná evropská měna zakončila na stejné úrovni jako v pondělí (1,085 USD/EUR). Z makroekonomických statistik byla zveřejněna únorová důvěra amerických spotřebitelů, která se překvapivě snížila na 106,7 b. (tržní odhad 115,0 b) z revidovaných 110,9 b. v lednu (z předběžného odhadu 114,8 b.). Pokles spotřebitelské důvěry v únoru tak přerušil předešlý tříměsíční růst, což odráží přetrvávající nejistotu ohledně americké ekonomiky. Ke snížení přitom došlo u hodnocení současné situace i v případě očekávání.

Očekávaná data a události

- ČR: Ceny průmyslových výrobců (leden)

- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra – finální údaj (únor), Index ekonomického sentimentu (únor)

- USA: Hrubý domácí produkt – zpřesněný odhad (4. čtvrtletí), Zahraniční obchod se zbožím (leden), Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu (4. čtvrtletí), Projevy členů Fedu (Collinsová, Bostic, Williams)

Autor článku:

Miroslav Novák

Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

Newsletter
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
Akcenta Logo

Chci se stát klientem

Akcenta Logo
© 2024 AKCENTA CZ a.s.

GDPR

Cookies

Facebook
Instagram
LinkedIn
Youtube