Akcenta logo

    Ranní zprávy 15.07.2024

    15. 07. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Německo: Běžný účet platební bilance skončil v květnu přebytkem ve výši 18,5 mld. eur.

    - USA: Ceny průmyslových výrobců v červnu vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červenci dle předběžného odhadu klesá na 66,0 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Na měnovém páru české koruny a eura v závěru týdne probíhalo obchodování převážně v rozmezí 25,33 – 25,38 CZK/EUR. V souhrnu koruna jen mírně posílila, když odpoledne zakončila pod hladinou 25,35 CZK/EUR. Domácí makroekonomický kalendář byl i v pátek prázdný.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru si v pátek česká koruna udržela předešlé zisky, kdy posílila po zveřejnění americké spotřebitelské inflace. Zisky dokázala dále rozšířit, a zatímco v ranních hodinách se pohybovala nad hladinou 23,30 CZK/USD, odpoledne zavírala pod úrovní 23,25 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým probíhalo obchodování v bližším okolí hladiny 5,95 CZK/PLN, na které česká měna také zakončila.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu v závěru týdne dařilo. Ještě v ranních hodinách se obchodovalo nad hladinou 393,5 HUF/EUR, odpoledne se obchodování přesunulo k úrovni 392 HUF/EUR. Polský zlotý se pak vůči společné evropské měně pohyboval převážně v rozmezí 4,25 – 4,26 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se i nadále dařilo euru, které posílilo z ranní hladiny 1,087 USD/EUR nad hranici 1,090 USD/EUR. Z technického pohledu se tak díky prolomení této úrovně euru otevírá prostor k dalšímu posílení směrem k hladině 1,097 USD/EUR (maxima eura z letošního března). Za pozornost stály červnové ceny z amerického průmyslu, které vzrostly více, než se čekalo (0,2 % m/m vs. odhad 0,1 % m/m; 2,6 % r/r vs. odhad 2,3 % r/r). Zároveň došlo k revizi květnových dat směrem nahoru (nově 0,0 % m/m, 2,4 % r/r). Meziročně ceny vzrostly nejvíce od loňského března. Ačkoli jsou tyto výsledky z amerického průmyslu poněkud v kontrastu s červnovou spotřebitelskou inflací zveřejněnou ve čtvrtek, růst průmyslových cen je pouze mírný a pravděpodobnost snížení sazeb na zářijovém zasedání je stále velmi vysoká. I kvůli tomuto potvrzení dolar prohloubil ztráty.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Běžný účet platební bilance (květen)

    - Eurozóna: Průmyslová produkce (květen)

    - Německo: Maloobchodní tržby (květen)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen – finální údaj (červen), Zahraniční obchod (květen)

    - USA: Index výrobní aktivity v okolí New Yorku (červenec)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube