01. 08. 2024
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na dnešním zasedání přeřadila na nižší rychlost a snížila úrokové sazby jen o 25 bodů, zatímco v první polovině letošního roku snižovala sazby o 50 bodů na zasedání a kumulativně o 200 bodů. Hlavní úroková sazba, dvoutýdenní repo, bude od pátku (2/8) nově činit 4,50 % místo dosavadních 4,75 %. Ve stejném rozsahu, tj. o 25 bodů, byly sníženy i další úrokové sazby – diskontní sazba na 3,50 % a lombardní na 5,50 %. Překvapivě lze podle mě hodnotit skutečnost, že snížení sazeb o 25 bodů bylo v rámci bankovní rady jednomyslné. To podle mě ukazuje, že snížení sazeb o 50 bodů je na dalších zasedáních definitivně mimo hru.
To, že bankovní rada ČNB na začátku srpna sníží sazby o 25 bodů, se očekávalo a okamžitý dopad na kurz koruny byl proto poměrně omezený s mírným posílením české měny pod hladinu 25,40 CZK/EUR. Další zisky si koruna připsala později odpoledne během tiskové konference s guvernérem A. Michlem, který se snažil mluvit v jestřábím tónu, když např. prohlásil, že bankovní radě by nevadilo, pokud by se inflace nacházela i mírně pod 2 % inflační cílem ČNB.
Většina centrálních bankéřů v rozhovorech během července nějakým způsobem mluvila o tom, že nazrává čas tempo snižování sazeb zpomalit, k čemuž nyní skutečně došlo. Neopakovalo se tak překvapení z červnového zasedání, na kterém centrální bankéři překvapili snížením sazeb o 50 bodů a následně odstartovali oslabení koruny.
To, že bankovní rada, i na začátku srpna odhlasuje 50 bodové snížení sazeb, přitom rozhodně nebylo nereálné. Poslední čísla z domácí ekonomiky totiž nevyznívala příliš optimisticky, a to v čele s malátným výkonem tuzemského průmyslu. Meziroční růst spotřebitelské inflace v červnu navíc zvolnil na 2 % a během léta může zamířit i níže pod 2 %. V jádrové složce spotřebitelské ceny zpomalily na meziroční 2,2 % v červnu. Pro 25 bodové snížení sazeb však hovořil např. slabší kurz české měny a bylo jasné, že pokud by dnes ČNB sazby snížila o 50 bodů, tak by koruna skokově oslabila.
Nová makroekonomická prognóza ČNB ukazuje na pomalejší snižování úrokových sazeb ve srovnání jarní prognózou. Sazba 3M PRIBOR v letošním 3. čtvrtletí 4,61 % a ve 4. čtvrtletí 4,43 %. Pokud by se centrální bankéři řídili čistě prognózou, tak by úrokové sazby do konce letošního roku již snížili jen jednou o 25 bodů, a to až ve 4. čtvrtletí. Tuto úpravu trajektorie 3M PRIBOR si lze vysvětlit slabším kurzem koruny vůči euru (cca o 2 % oproti jarní prognóze). Spotřebitelskou inflaci letos ČNB očekává na 2,2 % a růst HDP o 1,2 %, což je s ohledem na výkon tuzemské ekonomiky v první polovině roku a na vyhlídky do druhé půlky z mého pohledu poměrně optimistická předpověď.
Výhled na další vývoj sazeb? Bankovní rada bude sazby dále snižovat, ale zda v závěru letošního roku bude hlavní sazba na 4 % nebo níže momentálně není možné říci. Pokud se nestane nic mimořádného, tak je však jasné, že centrální bankéři už budou s dalším snižováním sazeb pokračovat o poznání opatrněji než v první polovině letošního roku.
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.