Akcenta logo

Ranní zprávy 19.02.2024

22. 2. 2024

Klíčové události

- USA: Počet vydaných stavebních povolení v lednu klesl o 1,5 % m/m. Počet zahájených staveb domů v lednu klesl o 14,8 % m/m. Ceny průmyslových výrobců v lednu vzrostly o 0,3 % m/m a o 0,9 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v únoru vzrostla na 79,6 b.

Vývoj na devizovém trhu

- EURCZK: Koruně se v závěru týdne na měnovém páru s eurem nedařilo. Zatímco ještě ráno se obchodovalo mírně nad hladinou 25,35 CZK/EUR, odpoledne se česká měna přiblížila k úrovni 25,50 CZK/EUR. V závěru odpoledne část ztrát umazala a zakončila na hladině 25,45 CZK/EUR. Zveřejněn byl záznam z posledního zasedání České národní banky (ČNB) 8. února, kde došlo ke snížení sazeb o 50 bazických bodů. Bankovní rada diskutovala rovněž vývoj kurzu koruny. Dle guvernéra A. Michla bude rychlost případného dalšího snížení sazeb záviset právě i na vyhodnocení pohybu kurzu. J. Kubíček a J. Procházka k tomuto tématu poznamenali, že pokud by kurz koruny oproti prognóze výrazněji oslaboval, byl by to argument snižování sazeb přibrzdit, případně i zastavit.

- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pátek odevzdala část předešlých zisků. Krátce oslabila až k hladině 23,75 CZK/USD, část ztrát ale později umazala a zakončila pod hladinou 23,65 CZK/EUR. Na měnovém páru české koruny a polského zlotého v průběhu celého dne převažoval oslabující trend koruny, zatímco ráno se obchodovalo na hladině 5,83 CZK/PLN, odpoledne koruna zavírala na úrovni 5,87 CZK/PLN.

- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval v úzkém pásmu 389-390 HUF/EUR. Polský zlotý v průběhu dopoledne posiloval k hladině 4,33 PLN/EUR, později však zisky odevzdal a zakončil na úrovni 4,34 PLN/EUR.

- EURUSD: Na hlavním měnovém páru americký dolar zprvu po poledni krátce posílil k hladině 1,073 USD/EUR, později však zisky odevzdal a v souhrnu mírně posílilo euro. V závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 1,077 USD/EUR. Zveřejněn byl předběžný odhad únorové důvěry amerických spotřebitelů dle Michiganské univerzity, která sice mírně vzrostla o 0,6 b. na 79,6 b., a však ve srovnání s tržním očekáváním to bylo méně (80,0 b.). Zároveň se však jedná o nejvyšší úroveň od července 2021. Spotřebitelé věří, že inflace bude i nadále zpomalovat a trh práce zůstane i nadále silný. Ke zlepšení došlo ve složce očekávání (78,4 b. vs. 77,1 b. v lednu), u hodnocení současné situace bylo pak naopak zaznamenáno mírné zhoršení (81,5 b. vs. 81,9 b. v lednu). Dnes je v USA státní svátek a finanční trhy v USA jsou zavřené. To pro eurodolar znamená výrazně nižší likviditu i volatilitu a je tak pravděpodobné, že se dnes obchodování udrží v rozmezí 1,07 – 1,08 USD/EUR.

Očekávaná data a události

- Polsko: Index spotřebitelských cen (leden) – jádrová složka

Autor článku:

Miroslav Novák

Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

Newsletter
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
Akcenta Logo

Chci se stát klientem

Akcenta Logo
© 2024 AKCENTA CZ a.s.

GDPR

Cookies

Facebook
Instagram
LinkedIn
Youtube