31. 05. 2024
Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za 1. čtvrtletí letošního roku mírně zklamal. Zatímco podle předběžného odhadu z konce dubna HDP vzrostl o 0,5 % k/k a o 0,4 % r/r, tak nyní po zpřesnění byl růst HDP snížen na 0,3 % k/k a 0,2 % r/r. Nejedná se sice o nijak dramatickou změnu, ale přeci jen je oživení domácí ekonomiky o něco pomalejší, než se očekávalo. Navíc po silných číslech z maloobchodu a ze služeb a v návaznosti na prudký nárůst spotřebitelské důvěry v prvních měsících letošního roku jsem předpokládal, že růst tuzemské ekonomiky může být díky spotřebě domácností revidován spíše lehce nahoru. Ne, že by růst spotřeby domácností (+1,0 % k/k a +2,1 % r/r) v 1. čtvrtletí nakonec zklamal, ale přeci jen jsem očekával o něco silnější růst.
K mezikvartálnímu růstu HDP v 1. čtvrtletí přispívaly především výdaje na konečnou spotřebu, a to jak domácností, tak vládních institucí. A také změna stavu zásob. Negativně do HDP naopak přispívala tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka. Z pohledu zdrojů kladně do mezikvartálního růstu HDP přispívala většina služeb a negativně naopak průmysl a stavebnictví.
K meziročnímu růstu domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí nejvíce přispíval čistý export, podobně jako v závěru loňského roku. Kladně se do růstu HDP promítaly i výdaje na konečnou spotřebu, a to jak domácností, tak vládních institucí. Negativně do HDP naopak přispívala tvorba hrubého kapitálu, a to jak investice (meziročně klesaly investice do obydlí, ostatních budov a staveb a zejména investice do ICT a ostatních strojů a zařízení a rostly jen investice do dopravních prostředků), tak i tvorba zásob. Z pohledu zdrojů do HDP v meziročním vyjádření výrazně kladně přispívalo jen peněžnictví a pojišťovnictví, zatímco příspěvek dalších sektorů byl negativní – průmysl poklesl meziročně o 1,5 % a stavebnictví dokonce o 4 %.
Zpřesněný odhad HDP potvrdil, že domácí ekonomika sice roste, ale k rychlejšímu oživění zatím nedochází. Problémem je rozdílný vývoj jednotlivých složek. Zatímco spotřeba domácností v 1. čtvrtletí poměrně solidně rostla, tak tvorba hrubého fixního kapitálu naopak výrazně poklesla. Pro plošné oživení ekonomiky je nutným předpokladem pokračující oživování spotřeby domácností a růst investiční aktivity, tj. především zlepšení situace v průmyslu. K tomu, aby se HDP konečně dostal nad předpandemické hodnoty výstupu (4. čtvrtletí 2019), tak by ve 2. čtvrtletí potřeboval růst o 0,7 % mezikvartálně (pokud tedy nedojde k revizi). To sice není nereálné, ale pravděpodobnější je podle mě dosažení předpandemických hodnot až v letošním 3. čtvrtletí. V souhrnu za celý letošní rok očekávám růst HDP v rozmezí 1 – 1,6 %, když bude záležet především na vývoji v průmyslu.
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.