11. 03. 2024
Odeznívání inflace pokračuje. Spotřebitelské ceny v únoru oproti lednu vzrostly o 0,3 % a v meziročním srovnání ceny vzrostly o 2,0 %. Meziroční růst cenové hladiny se tak po více jak pěti letech vrátil na inflační cíl České národní banky (ČNB), tj. na 2 %. Meziročně spotřebitelská inflace naposledy rostla o 2 % v prosinci 2018. Únorová inflace se zároveň nacházela výrazně pod prognózou ČNB, která pro únor predikovala 2,8 %. Aktuální svižné odeznívání spotřebitelské inflace otevírá ČNB prostor pro další rychlé snižování úrokových sazeb v první polovině letošního roku. Nejvýraznějším rizikem pro případné pozvolnější snižování sazeb je podle mě aktuálně kurz koruny.
V meziměsíčním srovnání se v únoru zdražovalo primárně v oddílu doprava, kde vzrostly ceny pohonných hmot a olejů (+4,3 %). Zdražení se týkalo i oddílu rekreace a kultura, kde byly vyšší ceny dovolených s komplexními službami (+6 %) s ohledem na zimní sezónu. A v neposlední řadě ke zdražení došlo v oddílu ostatní zboží a služby. V citlivých oddílech spotřebního koše ceny meziměsíčně v průměru buď stagnovaly (bydlení, voda, energie, paliva) nebo dokonce v případě potravin poklesly (-0,3 %). Samozřejmě v rámci oddílu potravin docházelo k cenovým změnám – dražší brambory či vejce versus levnější drůbeží maso či máslo.
V meziročním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly pouze o zmiňovaná 2 %. Nejvíce, téměř z poloviny, k meziročnímu růstu inflace přispíval oddíl bydlení, voda, energie a paliva. Meziročně vyšší růst cen si zatím drží oddíl stravování a ubytování (+8,8 %). Pozitivní je, že v únoru pokračoval pokles cen potravin a nealkoholických nápojů (-4,8 %). Ceny potravin klesají v návaznosti na snižující se ceny zemědělských výrobců a částečně lze pokles potravin odůvodnit i velkým mediálním tlakem ohledně cen potravin, který probíhal především ve druhé polovině loňského roku. V únoru však byl patrný i nadále vyšší růst cen služeb (+5,2 %), když odeznívání inflace ve službách je přeci jen pozvolnější. K mírnému zrychlení meziroční inflace došlo v únoru u imputovaného nájemného.
Pro letošní rok očekávám zpomalení spotřebitelské inflace do rozmezí 1,9 – 2,3 %. Nejistotu představuje i nadále opožděný efekt přeceňování zboží a služeb v dalších měsících.
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.