ČNB ponechává úrokové sazby beze změny, ale formálně ukončuje intervenční režim

    03. 08. 2023

    Image

    Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání překvapila. S úrokovými sazbami se sice oficiálně nehýbalo a hlavní úroková sazba tak zůstává na 7 %, ale v tiskové zprávě k zasedání bylo uvedeno, že bankovní rada formálně ukončila intervenční režim oznámený v květnu 2022 a zároveň obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv. To vyznívá tak, že se ČNB vydává na cestu ukončení politiky silné koruny, což se sice následně guvernér A. Michl snažil na tiskové konferenci popřít, ale otázkou je, zda se mu to dostatečně povedlo.

    Právě silnou korunu přitom ČNB v posledních čtvrtletích vyzdvihovala jako důležitého pomocníka v boji s vysokou inflací. Vzhledem k tomu, že meziměsíční vývoj inflace v posledních měsících pro příští rok indikuje slušnou pravděpodobnost návratu celkové inflace ke 2 % a výrobní inflace letos velmi rychle odeznívá, tak je logické, že ČNB politiku silné koruny částečně opouští.

    ČNB si ukončením intervencí zároveň otevírá cestu ke snížení úrokových sazeb na nadcházejících zasedáních, ačkoliv i toto guvernér A. Michl dezinterpretoval. Otázkou podle mě již tak nově není, zdali začne ČNB sazby letos snižovat, ale kdy a jak rychle je začne snižovat. Teoreticky se nabízí první snížení úrokových sazeb již na zářijovém zasedání, ale pravděpodobnější je podle mě v návaznosti na tiskovou konferenci s guvernérem A. Michlem až 4. čtvrtletí. V souhrnu by mohla ČNB letos přistoupit ke snížení sazeb o 50 – 75 bazických bodů. Doposud jsem předpokládal, že ČNB začne snižovat sazby až na začátku příštího roku.V reakci na oficiální zmínku o ukončení intervenčního režimu koruna okamžitě prudce oslabila až na 24,24 CZK/EUR (nejslabší hodnota koruny v letošním roce). Koruně se zároveň ve druhé polovině letošního roku otevírá prostor k dalšímu oslabení směrem k hladině 24,70 CZK/EUR. V loňském roce ČNB intervenovala proti oslabení koruny právě kolem této úrovně.

    Rada ČNB

    Aby byla situace o něco zamotanější, tak si ČNB nadále vyhrazuje v rámci režimu řízeného plovoucího kurzu bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny ohrožujícím cenovou či finanční stabilitu, kdykoliv to bankovní rada uzná za nezbytné. Právě zde lze cítit určitý paradox, protože bankovní rada používala termín intervenční režim jen velmi sporadicky a oficiálně vždy uváděla, že bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Situace v období květen 2022 až srpen 2023 byla odlišná od tzv. kurzového závazku v letech 2013 – 2017 mimo jiné v tom, že ČNB nebránila žádnou oficiálně oznámenou hladinu kurzu.

    Nyní tak na jedné straně ČNB prohlašuje, že ukončuje intervence (přestává bránit nadměrným výkyvům koruny), ale obratem dodává, že v rámci režimu řízeného plovoucího kurzu bude bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Nelze tak vůbec vyloučit, že se finanční trh v nadcházejících týdnech pokusí ČNB prostřednictvím kurzu koruny otestovat, respektive zjistit, jak moc velké oslabení ČNB ještě bude tolerovat.

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube