Předběžný odhad HDP ve 2. čtvrtletí 2024

    30. 07. 2024

    Image

    Proběhlá revize národních účtů sice zbavila ČR nálepky poslední země EU, která ještě nepřekonala předpandemickou úroveň výstupu, ale rámcově se příběh vývoje české ekonomiky v posledních letech nijak zásadně nezměnil. Spotřeba domácností zůstává i přes postupné oživování v letošním roce stále hluboko pod covidovými hodnotami i pod první polovinou roku 2022. Tuzemský průmysl přešlapuje na místě a pravděpodobnost, že ve druhé polovině letošního roku dojde k významnějšímu oživení výrobního sektoru není moc vysoká. Otázkou je, zda se pokles úrokových sazeb promítne do oživení investiční aktivity, protože začátek letošního roku byl z pohledu tvorby hrubého fixního kapitálu velmi slabý. Pokud se domácí ekonomika ve druhé polovině letošního roku bude vyvíjet podobně jako v první půlce, tak lze v souhrnu za celý letošní rok očekávat růst HDP zhruba o 0,7 %, což rozhodně není nijak oslnivé oživení po předchozích dvou letech hospodářské stagnace.

    Domácí ekonomika ve 2. čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) oproti 1. čtvrtletí vzrostla o 0,3 % a v meziročním srovnání růst činil 0,4 %. Vzhledem ke slabším průběžným statistikám z 2. čtvrtletí jsem očekával o něco slabší růst ekonomiky o 0,2 % mezikvartálně.

    Detailnější vhled do struktury HDP zveřejní ČSÚ až za měsíc. Z kusých informací, které jsou k dispozici, vyplývá, že k mezikvartálnímu růstu přispívala především domácí poptávka, a to hlavně vyšší výdaje na konečnou spotřebu. Průběžná data z maloobchodu přitom ve 2. čtvrtletí signalizovala zvolnění spotřeby domácností. V průběhu 2. čtvrtletí se rovněž zastavil růst spotřebitelské důvěry. Vzhledem k růstu reálných mezd a zpomalení spotřebitelské inflace ke 2 % lze podle mě očekávat, že spotřeba domácností ve druhé polovině roku dále poroste a bude kladně přispívat do HDP. Oživení spotřeby domácností však bude pozvolnější, než optimisticky ukazoval začátek letošního roku.

    Negativní dopad do mezikvartálního HDP měla naopak zahraniční poptávka. Paralelně ve 2. čtvrtletí došlo k mezikvartálnímu poklesu průmyslu. Poptávka ze zahraniční zůstává slabá.  Německý PMI ve výrobě ve 2. čtvrtletí klesal a obnovily se problémy v dodávkách dílů pro automobilový sektor. Zatímco průmyslu se nedařilo, tak hrubá přidaná hodnota v dalších sektorech rostla – obchod, doprava, ubytování a pohostinství, informační a komunikační činnosti a v neposlední řadě i peněžnictví a pojišťovnictví.

    Profile picture of the author of the article

    Autor článku:

    Miroslav Novák

    Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube