Akcenta logo

    Průmyslová produkce (únor 2024)

    8. 4. 2024

    Únorová čísla z průmyslu po slabším začátku letošního roku příjemně překvapila, a to hlavně díky novým zakázkám. Průmyslová produkce v únoru oproti lednu vzrostla o 1,9 % a v meziročním srovnání se zvýšila o 0,7 %. Přesto však produkce v únoru zůstala o necelé 1 % pod produkcí z loňského prosince. V posledních měsících lze pozorovat poměrně rozkolísaný vývoj produkce – jeden měsíc meziměsíční růst (říjen a prosinec 2023 a nyní únor 2024) a druhý měsíc meziměsíční pokles (listopad 2023, leden 2024). Trendově se však průmyslová produkce od poloviny loňského roku velmi pozvolna zvyšuje.

    Pozitivním překvapením byly v únoru především nové zakázky, které oproti lednu vzrostly o 4,8 %. V meziročním srovnání nové zakázky vzrostly o 8,8 % a růst se týkal jak těch zahraničních (+8,2 %), tak i těch tuzemských (+9,9 %). Obratem je třeba dodat, že silný meziroční růst zakázek je částečně zkreslován nízkou statistickou základnu z loňského února, kdy byly zakázky nižší. Nic se však nemění na tom, že letos v únoru byla hodnota nových zakázek v běžných cenách je nejvyšší od září 2022. Silný byl meziměsíční růst zakázek především u motorových vozidel (+10,3 %), výroby ostatních dopravních prostředků (+42,9 %), kde je však velmi vysoká volatilita zakázek a v neposlední řadě i farmaceutických výrobků (+9,9 %). Slabá zůstává naopak situace ve strojírenství (pokles zakázek o 0,3 %).

    K meziměsíčnímu růstu produkce v únoru přispěla především produkce motorových vozidel (6,3 %). Silný růst produkce byl však patrný i v dalších odvětvích - výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení(+9,3 %), výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (+7,6 %). V obou těchto případech však byla produkce v lednu nižší, což zkresluje meziměsíční růst zkresluje. Slabá situace i nadále panuje ve strojírenství – v únoru meziměsíční pokles produkce (-2,0 %) a k poklesu došlo i u výroby elektrických zařízení (-0,5 %). Teplý únor se projevil v energetice (-4,7 %).

    V meziročním srovnání v únoru kladně do průmyslu přispívala především produkce automobilů a také chemický průmysl a potravinářský průmysl. Naopak silný negativní příspěvek se týkal strojírenství, energeticky a těžby a dobývání.

    Únorová čísla z průmyslu, především nové zakázky, dávají lehce optimistický výhled do nejbližších měsíců. V březnu navíc došlo ke zlepšení tuzemských předstihových ukazatelů z průmyslu (PMI i konjunkturální průzkum). Zároveň však podle mě zatím nelze počítat s prudším oživením průmyslové aktivity, protože situace ve vnějším prostředí, především v německém průmyslu zůstává stále slabá. Pro letošek očekávám růst průmyslu kolem 1 %.

    Autor článku:

    Miroslav Novák

    Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube