- ČR: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí dle finálních dat vzrostl o 0,2 % k/k a o 0,3 % r/r. Růst peněžní zásoby M3 v květnu zpomalil na 5,3 % r/r.
- Německo: Míra nezaměstnanosti se v červnu zvýšila na 6,0 %.
- Polsko: Spotřebitelské ceny v červnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,1 % m/m a o 2,6 % r/r.
- USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v květnu vzrostl o 0,1 % m/m a o 2,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v červnu dle finálních dat klesla na 68,2 b.
- EURCZK: České koruně se v závěru týdne nepodařilo umazat ztráty po čtvrtečním zasedání České národní banky (ČNB), kdy česká měna oslabila k hranici 25,0 CZK/EUR. V pátek koruna zakončila nad touto úrovní. Zveřejněna byla finální data o vývoji tuzemské ekonomiky v letošním 1. čtvrtletí. V mezikvartálním srovnání došlo k revizi směrem dolů z 0,3 % k/k na 0,2 % k/k, meziročně pak naopak hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl oproti původnímu odhadu o něco více (0,3 % r/r vs. odhad 0,2 % r/r). Český statistický úřad (ČSÚ) rovněž revidoval data za předešlé roky, např. dle zpřesněných údajů loni HDP klesl o 0,1 % (původní data -0,2 %).
- USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna zprvu v dopoledních hodinách posilovala pod hladinu 23,35 CZK/USD, zisky však odevzdala a v souhrnu naopak oslabila. V závěru odpoledne probíhalo obchodování nad touto úrovní. Česká měna oslabila i vůči polskému zlotému a prohloubila tak čtvrteční ztráty. V pátek zakončila nad hladinou 5,80 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo posílit. Zatímco ráno se pohyboval na hladině 396,5 HUF/EUR, odpoledne zakončil na hladině 395 HUF/EUR. Na měnovém páru polského zlotého a eura se obchodovalo primárně v rozmezí 4,305 – 4,315 PLN/EUR. Polský zlotý v souhrnu mírně posílil.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru v závěru týdne probíhalo obchodování v širším okolí hladiny 1,070 USD/EUR. Zveřejněna byla květnová PCE inflace v USA, skončila však zcela v souladu s očekáváním (a to i v jádrové složce) a výraznější dopad na eurodolar tak neměla. PCE inflace v meziměsíčním srovnání stagnovala (a je tak nejníže za posledních 6 měsíců), meziročně pak růst zpomalil na 2,6 % r/r (v dubnu 2,7 % r/r), což je nejnižší hodnota od března 2021. V jádrové složce pak PCE inflace vzrostla o 0,1 % m/m (což je nejníže od listopadu 2023), meziročně rovněž o 2,6 % (nejníže od března 2021). Dnes ráno může euro výrazněji reagovat na výsledky 1. kolo parlamentních voleb ve Francii.
- ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (červen), Plnění státního rozpočtu (červen)
- Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (červen)
- Německo: Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (červen), Index spotřebitelských cen (červen)
- Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (červen)
- USA: Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (červen), Index ISM ve výrobním sektoru (červen)