ČR: Peněžní nabídka M3 v červnu zvolnila na 5,3 % r/r z květnových 5,7 % r/r.
Eurozóna:Spotřebitelské ceny HICP v červenci podle předběžného odhadu 0 % m/m a +2,6 % r/r a v jádrové složce -0,2 % m/m a +2,9 % r/r.
Německo:Míra nezaměstnanosti v červenci stagnovala na 6 %.
Polsko: Spotřebitelské ceny CPI v červenci podle předběžného odhadu +1,4 % m/m a +4,2 % r/r.
USA: Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba zůstává v rozmezí 5,25 - 5,50 %. Zaměstnanost v soukromém sektoru podle agentury ADP v červenci vzrostla o 122 tis.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna před dnešním zasedáním bankovní rady ČNB včera mírně oslabila a obchodovalo se v okolí hladiny 25,45 CZK/EUR. Dnešní zasedání ČNB pro kurz koruny znamená jednoznačně riziko výraznějších pohybů. Tržní konsenzus je sice nastaven tak, že ČNB přeřadí na nižší rychlostní stupeň a sníží úrokové sazby již jen o 25 bodů (rovněž náš scénář), nicméně historie ukazuje, že centrální bankéři umí překvapit. Nemusíme přitom chodit daleko. Na červnovém zasedání (27/6) se rovněž očekávalo, že ČNB sníží sazby jen o 25 bodů, ale realitou bylo snížení sazeb o 50 bodů (pokles hlavní sazby na 4,75 %) a výrazné oslabení koruny vůči euru v průběhu první poloviny července až nad hladinu 25,40 CZK/EUR. I pro srpnové zasedání ČNB existuje nezanedbatelné riziko, že centrální bankéři sníží sazby výrazněji, tj. o 50 bodů. V tom případě by koruna velmi pravděpodobně prudce oslabila minimálně k hladině 25,50 CZK/EUR (letošní minimum koruny z poloviny února) a krátkodobě (dny až týdny) by mohla zamířit i výše směrem k úrovni 25,80 CZK/EUR (hodnoty z konce února 2022). Pokud dnes ČNB sníží sazby o předpokládaných 25 bodů, tak to naopak koruně může pomoci k posílení směrem k hladině 25,20 CZK/EUR.
USDCZK & PLNCZK: Vůči dolaru se včera koruna před večerním zasedáním amerického Fedu pohybovala v širším okolí hladiny 23,50 CZK/USD a vůči polskému zlotému v rozmezí 5,92 – 5,94 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint v závěru středy prudce posílil na úroveň 394 HUF/EUR. Polský zlotý včera dopoledne skokově oslabil po slabší (oproti tržnímu konsenzu) CPI inflaci. V průběhu dne se obchodovalo v rozmezí 4,285 – 4,30 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro vůči dolaru v průběhu dne sice posilovalo (až 1,085 USD/EUR), ale v závěru odpoledne většinu zisků odevzdalo. Euru během dne pomáhala vyšší jádrová inflace v eurozóně (nad tržním konsenzem) i slabší růst červencové zaměstnanosti v soukromém sektoru v USA. Pozornost však byla soustředěna především na večerní zasedání amerického Fedu. Fed ponechal podle předpokladů úrokové sazby beze změny a konstatoval, že v posledních měsících bylo dosaženo dalšího pokroku směrem k dosažení dvouprocentního inflačního cíle. Zaměstnanost i inflace se tak dostávají do lepší rovnováhy. Podle šéfa Fedu Powella bude snížení sazeb na zářijovém zasedání ve hře.
Očekávaná data a události
ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky, Index PMI ve výrobě (červenec), Plnění státního rozpočtu (červenec)
Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (červenec) – finální údaj, Míra nezaměstnanosti (červen)
Polsko: Index PMI ve výrobě (červenec)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 27/7), Index ISM ve výrobě (červenec)
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok