Ranní zprávy 01.11.2024

    01. 11. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Růst peněžní zásoby M3 v září zpomalil na 5,5 % r/r ze srpnových 5,7 % r/r.
    • Eurozóna: Index spotřebitelských cen HICP v říjnu podle předběžného odhadu +0,3 % m/m a +2,0 % r/r a v jádrové složce +0,2 % m/m a +2,7 % r/r. Míra nezaměstnanosti v září setrvala na 6,3 %.
    • Německo: Maloobchodní tržby v září +1,2 % m/m a +3,8 % r/r.
    • Polsko: Index spotřebitelských cen CPI v říjnu podle předběžného odhadu +0,3 % m/m a +5,0 % r/r.
    • USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v září +0,3 % m/m a +2,7 % r/r. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 26/10 činily jen 216 tis. Index výrobní aktivity v okolí Chicaga v říjnu poklesl na 41,6 ze zářijových 46,6 bodu.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Koruna sice ve čtvrtek ráno oslabila a testovala hladinu 25,40 CZK/EUR, ale následně během dne postupně posilovala a v závěru odpoledne se nacházela na úrovni 25,30 CZK/EUR. Včera členům bankovní rady České národní banky (ČNB) začala tzv. mediální karanténa, během které se centrální bankéři zpravidla veřejně nevyjadřují k měnovým otázkám. Bankovní rada zasedá v příštím týdnu (7/11) a je téměř jisté, že opět sníží úrokové sazby o 25 bodů. Z domácích makroekonomických statistik dnes bude stát za pozornost např. říjnový index PMI ve výrobě. Odpoledne nelze vyloučit výraznější pohyby koruny v návaznosti na říjnová čísla z amerického pracovního trhu.
    • USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna ve čtvrtek opět mírně posílila a obchodování se přesunulo k hladině 23,30 CZK/USD. Z pohledu dolaru nás však to důležité teprve čeká, když dnes odpoledne budou zveřejněna říjnová čísla z amerického pracovního trhu a v příštím týdnu se konají prezidentské volby v USA. O výrazné pohyby dolaru tak rozhodně nebude nouze. Vůči polskému zlotému včera koruna posílila pod hladinu 5,82 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint vůči euru ve čtvrtek ráno oslabil a během dne se obchodování stabilizovalo nad hladinou 308 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval v širším okolí hladiny 4,35 PLN/EUR a v souhrnu za celý den mírně posílil. Na předběžný odhad říjnové CPI inflace (5,0 % r/r) zlotý téměř nereagoval.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek obchodovalo primárně v rozmezí 1,085 – 1,088 USD/EUR. Říjnová HICP inflace předběžně zrychlila na 2,0 % r/r a v jádrové složce došlo ke zrychlení na 2,7 % r/r, tj. v obou případech HICP nad tržním konsenzem. Pokud vezmeme v potaz vyšší růst evropské ekonomiky ve 3. čtvrtletí oproti předpokladům plus vyšší říjnovou HICP inflaci, tak se o něco snížily šance, že Evropská centrální banka (ECB) v prosinci sníží sazby o 50 bodů. To ostatně reflektoval i růst eurových tržních sazeb v posledních dvou dnech. V USA jádrová inflace vyjádřená indexem PCE v září setrvala 2,7 % r/r a dezinflace se v posledním půl roce zcela zastavila. K dalšímu výraznému zpomalení došlo u nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (216 tis. je nejnižší počet od května). Dnes odpoledne je nutné na eurodolaru počítat s vysokou volatilitou, a to s ohledem na říjnová čísla z amerického pracovního trhu (NFP).

    Očekávaná data a události

    • ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (říjen), Plnění státního rozpočtu
    • USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (říjen), Průměrné hodinové výdělky (říjen), Index ISM ve výrobním sektoru (říjen)
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube