- ČR: Souhrnný indikátor důvěry v prosinci mírně vzrostl o 0,3 bodu m/m na hodnotu 93,4. Růst peněžní zásoby M3 v listopadu zrychlil na 8,4 % r/r z říjnových 8,1 % r/r.
- USA: Index cen nemovitostí v listopadu +0,3 % m/m a +6,3 % r/r. Obchodní bilance v listopadu se schodkem 90,3 mld. dolarů. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 23/12 vzrostly na 218 tis. Rozjednané prodeje nemovitostí v listopadu 0 % m/m a -5,2 % r/r. Index aktivity v okolí Chicaga v prosinci poklesl na 46,9 z listopadových 55,8 bodu.
- EURCZK: Koruna v závěru loňského roku oslabila, když se obchodování po vánočních svátcích přesunulo k hladině 24,70 CZK/EUR. Vzhledem k nízké likviditě na finančních trzích v závěru roku nemá smysl z pohybů koruny dělat významnější závěry. I nadále pracujeme se scénářem, že si koruna v nadcházejících týdnech může připsat další ztráty a přiblížit se hranici 25 CZK/EUR. Dnes bude publikován prosincový PMI index ve výrobě a Ministerstvo financí zveřejní hospodaření vlády za prosinec a tím pádem i za celý rok 2023. Mezi svátky byl zveřejněn souhrnný indikátor důvěry (růst o 0,3 bodu m/m na hodnotu 93,4) při výrazně rozdílném vývoji hlavních složek – růst důvěry mezi podnikateli (+1,7 bodu m/m), ale pokles spotřebitelské důvěry (-5,8 bodu m/m). Zatímco u podniků si lze všimnout mírného optimismu ohledně budoucí poptávky, tak mezi spotřebiteli ohledně budoucího vývoje (celková i vlastní finanční situace) zesílil pesimismus.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v závěru loňského roku pohybovala v rozmezí 22,20 – 22,40 CZK/USD. I nadále samozřejmě platí, že vývoj koruny na začátku roku bude odvislý od obchodování na eurodolaru. Na měnovém páru s polským zlotým se obchodovalo v širším okolí hladiny 5,70 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Obchodování zbylých středoevropských měn v závěru loňského roku již nic nového nepřineslo. Maďarský forint se vůči euru pohyboval primárně v rozmezí 381–383 HUF/EUR a polský zlotý primárně v pásmu 4,32–4,35 PLN/EUR. Koruna byla loni jedinou středoevropskou měnou, která vůči euru oslabila (srovnání začátek a závěr roku 2023).
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru v závěru loňského roku euro vůči americkému dolaru posílilo nad hladinu 1,11 USD/EUR. Část zisků však euro následně odevzdalo. Vzhledem k nízké likviditě na finančních trzích v závěru roku nemá smysl z pohybů na eurodolaru dělat významnější závěry. K dalšímu udržitelnému posilování eura zůstáváme i v úvodu nového roku skeptičtí. Z makroekonomických statistik dnes budou zveřejněny jen finální PMI indexy ve výrobě za prosinec.
- ČR: Index PMI ve výrobě (prosinec), Plnění státního rozpočtu (prosinec)
- Eurozóna: Index PMI ve výrobě (prosinec) – finální údaj, Peněžní zásoba M3 (listopad)
- Polsko: Index PMI ve výrobě (prosinec)
- USA: Index PMI ve výrobě (prosinec) – finální údaj
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.