- ČR: Souhrnný indikátor důvěry v prosinci poklesl o 0,5 bodu m/m na hodnotu 97,5. Důvěra poklesla mezi podnikateli i mezi spotřebiteli. Peněžní zásoba M2 v listopadu +5,3 % r/r.
- Polsko: Míra nezaměstnanosti v listopadu setrvala na 4,9 %. Peněžní zásoba M3 v listopadu +8,7 % r/r.
- USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu -1,1 % m/m. Spotřebitelská důvěra CB v prosinci poklesla na 104,7 bodu. Prodeje novostaveb v listopadu +5,9 % m/m a rozjednané prodeje nemovitostí +2,2 % m/m.
- EURCZK: Koruna se vůči euru v samotném závěru loňského roku pohybovala primárně v rozmezí 25,10 – 25,20 CZK/EUR. Zatímco v první polovině prosince se koruna postupně dostala až těsně nad hranici 25 CZK/EUR, tak ve druhé polovině prosince pozvolna oslabovala. V souhrnu za celý rok 2024 koruna vůči euru oslabila zhruba o 2 % (kurz koruny na konci oproti začátku letošního roku) a minimálně pro první polovinu letošního roku je podle nás pravděpodobnější, že se obchodování bude i nadále odehrávat nad hladinou 25 CZK/EUR (25 -25,50 CZK/EUR). Z domácích makrostatistik byly těsně před vánočními svátky zveřejněny prosincové indexy důvěry – pokles spotřebitelské i podnikatelské důvěry kvůli průmyslu. Očekávaný vývoj výrobní činnosti v příštích třech měsících byl v prosinci mezi průmyslovými podniky nejslabší od září 2023. První důležitou domácí statistikou v novém roce dnes bude výrobní index PMI za prosinec.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna v závěru loňského roku pohybovala primárně v rozmezí 24,10 – 24,30 CZK/USD a vůči polskému zlotému v širším okolí hladiny 5,90 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se v závěru loňského roku maďarský forint vůči euru pohyboval v okolí hladiny 410 HUF/EUR. Na informaci o tom, že Maďarsko má trvale ztratit přístup k 1 mld. eur z evropských fondů forint téměř nereagoval. Polský zlotý se vůči euru pohyboval v rozmezí 4,25 – 4,28 PLN/EUR (zlotý přes svátky pozvolna oslaboval).
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v závěru loňského roku obchodovalo v rozmezí 1,035 – 1,045 USD/EUR. Na Silvestra se obchodování na eurodolaru přesunulo hlouběji pod hladinu 1,04 USD/EUR. V souhrnu za loňský rok euro oslabilo o více jak 6 % (kurz eura na konci oproti začátku letošního roku), když si ztráty vůči dolaru připsalo dominantně ve 4. čtvrtletí. Předpokládáme, že na začátku letošního roku bude pokračovat trend z posledních měsíců a dolar bude dále posilovat směrem k paritě (1 USD/EUR) a níže.
- ČR: Index PMI ve výrobě (prosinec)
- Eurozóna: Index PMI ve výrobě (prosinec) – finální údaj, Peněžní zásoba M3 (listopad)
- Německo: Index PMI ve výrobě (prosinec) – finální údaj
- Polsko: Index PMI ve výrobě (prosinec)
- USA: Index PMI ve výrobě (prosinec) – finální údaj, Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 28/12)