Ranní zprávy 02.04.2024

    02. 04. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Hrubý domácí produkt (HDP) ve 4. čtvrtletí 2023 finálně vzrostl o 0,4 % k/k a o 0,2 % r/r a v souhrnu za celý loňský rok HDP poklesl o 0,2 %. Růst peněžní zásoby M3 v únoru zpomalil na 8,2 % r/r z lednových 8,7 % r/r.

    - Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v únoru zrychlila na 0,4 % r/r z lednových 0,1 % r/r.

    - Německo: Maloobchodní tržby v únoru -1,9 % m/m a -2,7 % r/r. Míra nezaměstnanosti v březnu setrvala na 5,9 %.

    - Polsko: Index spotřebitelských cen (CPI) v březnu předběžně +0,2 % m/m a +1,9 % r/r.

    - USA: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí finálně +3,4 % k/k anualizovaně. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 23/3 mírně poklesly na 210 tis. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v březnu finálně vzrostla na 79,4 z únorových 76,9 bodu. Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu (PCE) v únoru +0,3 % m/m a +2,8 % r/r. Index ISM ve výrobě v březnu vzrostl na 50,3 z únorových 47,8 bodu.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve čtvrtek i přes velikonoční svátky odehrávalo v širším okolí hladiny 25,30 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik byl zveřejněn finální údaj HDP za 4. čtvrtletí 2023 i za celý loňský rok. Za revizí směrem nahoru ve 4. čtvrtletí stály především investice a spotřeba vlády. Domácí ekonomika nakonec loni poklesla jen o 0,2 % oproti původním -0,4 %. Dnes bude stát za pozornost především březnový index PMI ve výrobě a také statistiky veřejných rozpočtů – plnění státního rozpočtu za březen a deficit a dluh státních institucí za rok 2023.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna přes Velikonoce mírně oslabila a obchodování se přesunulo nad hladinu 23,50 CZK/USD. Mírné ztráty si koruna připsala i na měnovém páru s polským zlotým. Směrodatnější však bude až dnešek, když obchodování bylo v posledních dnech zkresleno státními svátky a nízkou likviditou.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn na přelomu března a dubna maďarský forint vůči euru posílil k hladině 394 HUF/EUR a polský zlotý pod hladinu 4,30 PLN/EUR. Inflace CPI v Polsku v březnu v meziročním srovnání zamířila pod 2 %.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru přes Velikonoce euro vůči americkému dolaru oslabilo a zamířilo hlouběji pod hladinu 1,08 USD/EUR. Dolar těžil především z lepších čísel z USA. HDP za 4. čtvrtletí byl revidován nahoru, stejně jako spotřebitelská důvěra a nad neutrální hladinu 50 bodů se v březnu vrátil index ISM ve výrobě (zlepšení nových zakázek i zaměstnanosti). Obchodování na eurodolaru však bylo zkresleno nízkou likviditou kvůli Velikonocům. V tomto týdnu budou pro vývoj na eurodolaru důležitá především inflační data (eurozóna, dnes Německo) a březnová čísla z amerického pracovního trhu.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (březen), Plnění státního rozpočtu (březen)

    - Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (březen) – finálně

    - Německo: Index spotřebitelských cen (březen) – předběžný odhad

    - Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (březen)

    - USA: Průmyslové zakázky (únor), Průzkum vývoje situace na pracovním trhu JOLT (únor), Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Bowman, Williams, Mesterová, Daly

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube