- ČR: Bankovní rada České národní banky snížila úrokové sazby o 25 bodů – pokles hlavní sazby na 4,50 %. Index PMI ve výrobě v červenci poklesl na 43,8 z červnových 45,3 bodu. Schodek státního rozpočtu se v červenci prohloubil o 13,7 mld. na 192,3 mld. korun.
- Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru se v červenci finálně meziměsíčně nezměnil a setrval na 45,8 bodu. Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na 6,5 % z květnových 6,4 %.
- Polsko: Index PMI ve výrobě v červenci vzrostl na 47,3 z červnových 45,0 bodu.
- USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 27/7 vzrostly na 249 tis. Index ISM ve výrobě v červenci poklesl na 46,8 z červnových 48,5 bodu.
- EURCZK: Koruna vůči euru byla ve čtvrtek v očekávání, jak dopadne zasedání bankovní rady ČNB. Dopoledne po poklesu červencového indexu PMI ve výrobě koruna krátce oslabila nad hladinu 25,50 CZK/EUR (nejslabší hodnota koruny od začátku března 2022) a lehce dokonce překonala letošní minimum z poloviny února. Odpoledne však již koruna posilovala a zamířila pod hladinu 25,40 CZK/EUR. K posílení koruny přispěl výsledek zasedání ČNB, na kterém ČNB snížila úrokové sazby jen o 25 bodů (hlavní sazba na 4,50 %), v kombinaci s tiskovou konferencí s guvernérem A. Michlem. Překvapivě lze podle nás hodnotit skutečnost, že snížení sazeb o 25 bodů bylo v rámci bankovní rady jednomyslné. To podle nás ukazuje, že snížení sazeb o 50 bodů je na dalších zasedáních definitivně mimo hru. Nová makroekonomická prognóza ČNB ukazuje na pomalejší snižování úrokových sazeb ve srovnání s jarní prognózou. Pokud by se centrální bankéři řídili čistě prognózou, tak by úrokové sazby do konce letošního roku již snížili jen jednou o 25 bodů, a to až ve 4. čtvrtletí. Na základě zasedání ČNB pro srpen nyní očekáváme, že se obchodování bude odehrávat v rozmezí 25 – 25,50 CZK/EUR. Rizikem pro korunu je další zhoršení tuzemských statistik a případně i výraznější zhoršení sentimentu na finančních trzích.
- USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči dolaru bylo včera volatilní v rozmezí cca 23,45 – 23,65 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna v souhrnu za celý den mírně posílila těsně nad 5,90 CZK/PLN v závěru odpoledne.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn včera maďarský forint oslabil na 396 HUF/EUR v závěru odpoledne. Obchodování polského zlotého vůči euru se odehrávalo v rozmezí 4,285 – 4,30 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera dopoledne euro vůči dolaru oslabilo pod hladinu 1,08 USD/EUR. Po slabších odpoledních statistikách z USA následně euro část ztrát korigovalo. Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA výrazně vzrostly na 249 tis. (nejvyšší hodnota za poslední rok, což však může být způsobena sezonními vlivy). Velmi negativně však překvapil červencový index ISM ve výrobě, a to především pokles nových zakázek a výrazný pokles zaměstnanosti. Hlavní měnový pár dnes může být pod vlivem negativního sentimentu na finančních trzích (včera výrazný nárůst rizikové averze) a odpoledne budou zveřejněna ostře sledovaná data z amerického pracovního trhu NFP. Je tak nutné počítat s vysokou volatilitou.
- USA: Mira nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (červenec), Průměrné hodinové výdělky (červenec), Průmyslové zakázky (červen)