Ranní zprávy 02.09.2024

    02. 09. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,3 % k/k a o 0,6 % r/r. Růst peněžní zásoby M3 v červenci zrychlil na 6,0 % r/r. MFČR navrhlo na rok 2025 státní rozpočet se schodkem 230 miliard korun.

    - Eurozóna: Spotřebitelské ceny v srpnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,2 % r/r. V jádrové složce ceny vzrostly o 0,3 % m/m a o 2,8 % r/r. Míra nezaměstnanosti se v červenci snížila na 6,4 %.

    - Německo: Míra nezaměstnanosti v srpnu setrvala na 6,0 %.

    - Polsko: Spotřebitelské ceny v srpnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,1 % m/m a o 4,3 % r/r.

    - USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v červenci vzrostl o 0,2 % m/m a o 2,6 % r/r. Spotřebitelská důvěra pode průzkumu Michiganské univerzity v srpnu dle finálních dat vzrostla na 67,9 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Česká koruna se i v pátek na měnovém páru s eurem pohybovala nad hranicí 25,0 CZK/EUR. Zveřejněn byl zpřesněný odhad vývoje tuzemské ekonomiky ve 2. čtvrtletí. Hrubý domácí produkt (HDP) v mezikvartálním srovnání vzrostl o 0,3 % k/k (po růstu o 0,2 % k/k v 1. čtvrtletí), k růstu přispěly zejména rostoucí výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého fixního kapitálu, negativní vliv naopak měla změna stavu zásob. Meziročně pak HDP vzrostl o 0,6 %, rovněž podpořen vyššími výdaji na konečnou spotřebu (s negativním příspěvkem stavu zásob). Spotřeba domácností se zvýšila o 0,2 % k/k a o 1,0 % r/r, spotřeba vládních institucí pak vzrostla o 1,5 % k/k a o 4,3 % r/r.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně v závěru týdne podařilo posílit, zprvu zamířila hlouběji pod hladinu 22,60 CZK/USD. Odpoledne část zisků odevzdala, v souhrnu však oproti čtvrtku posílila, když zakončila mírně nad touto úrovní. Na měnovém páru s polským zlotým česká měna zakončila stejně jako ve čtvrtek na hladině 5,85 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn si maďarský forint na měnovém páru s eurem udržel předešlé zisky a odpoledne zavíral na hladině 392,5 HUF/EUR. Polský zlotý se vůči společné evropské měně pohyboval primárně v rozmezí 4,275 – 4,285 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru v odpoledních hodinách převládal posilující trend amerického dolaru, který později odpoledne zamířil k hladině 1,105 USD/EUR. Spotřebitelská inflace HICP v eurozóně v srpnu dle předběžného odhadu zpomalila na 2,2 %, v souladu s tržním očekáváním. Nutno však podotknout, že tento prudký pokles inflace byl způsoben zejména výrazným poklesem nákladů na energie, naopak v případě služeb inflace dále zrychlila (z 4,0 % r/r na 4,2 % r/r). Jádrová inflace tak zůstává na vyšší úrovni 2,8 % r/r.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (srpen), Plnění státního rozpočtu (srpen)

    - Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (srpen)

    - Německo: Maloobchodní tržby (květen), Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (srpen)

    - Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (srpen)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube