Ranní zprávy 03. 01. 2025

    03. 01. 2025

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Index PMI ve výrobě v prosinci poklesl na 44,8 z listopadových 46,0 bodu.

    - Eurozóna: Index PMI ve výrobě v prosinci finálně 45,1 z předběžných 45,2 bodu. Peněžní zásoba M3 v listopadu zrychlila na 3,8 % r/r z říjnových 3,4 % r/r.

    - Německo: Index PMI ve výrobě v prosinci finálně na 42,5 bodu.

    - Polsko: Index PMI ve výrobě v prosinci poklesl na 48,2 z listopadových 48,9 bodu.

    - USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 28/12 poklesly na 211 tis. Index PMI ve výrobě v prosinci finálně 49,4 oproti předběžným 48,3 bodu.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna se vůči euru na úvod nového roku pohybovala lehce pod hladinou 25,20 CZK/EUR. Z domácích makrostatistik byl včera zveřejněn prosincový index PMI ve výrobě (pokles na 44,8 bodu). Prosinec, stejně jako celý rok 2024, byl z pohledu tuzemského výrobního sektoru ve znamení mělké recese. Ostatně i hodnota PMI v jednotlivých měsících r. 2024 oscilovala kolem úrovně 45 bodů, tedy poměrně hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů. Hlavním problémem zpracovatelského průmyslu zůstává i nadále slabá poptávka, což se následně řetězí do dalších ukazatelů. Klesá produkce, podniky nenabírají nové zaměstnance, v horším případě rovnou propouštějí. Kvůli slabé poptávce podniky omezují nákupy vstupů a snižují zásoby a výsledně se snaží povzbudit prodeje poklesem prodejních cen. Konkrétně v prosinci sice došlo k určitému zlepšení důvěry mezi podniky, což ale nelze přeceňovat. Vzhledem k váze zpracovatelského průmyslu (zhruba čtvrtina) na tvorbě hrubé přidané hodnoty se bohužel minimálně i pro první polovinu letošního roku rýsuje slabý růst tuzemského HDP.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna oslabila až nad hladinu 24,50 CZK/USD (odpoledne v návaznosti na vývoj na eurodolaru). Na měnovém páru s polským zlotým převažovaly obchody pod hladinou 5,90 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn na úvod nového roku maďarský forint oslabil těsně pod hladinu 414 HUF/EUR. Polský zlotý se pohyboval primárně v rozmezí 4,265 – 4,275 PLN/EUR.

    - EURUSD: První letošní obchodní den začal na eurodolaru velmi svižně, když dolar posiloval a odpoledne zamířil pod úroveň 1,03 USD/EUR, což jsou nejsilnější hodnoty americké měny od prosince 2022. Euru nepomohla slabá prosincová čísla z výrobního sektoru (PMI), ani pokračující růst velkoobchodních cen zemního plynu (již nad 50 eur za MWh – nejvýše od října 2023). Oproti tomu v USA se snížily nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti a prosincový index PMI ve výrobě byl revidován poměrně výrazně nahoru na 49,4 bodu.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Hrubý domácí produkt (3. čtvrtletí) – finální údaj

    - Německo: Míra nezaměstnanosti (prosinec)

    - Polsko: Index spotřebitelských cen CPI (prosinec) – předběžný odhad

    - USA: Index ISM ve výrobním sektoru (prosinec), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Barkin

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube