- ČR: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,7 % k/k a o 1,8 % r/r. Růst peněžní nabídky M3 v lednu zpomalil na 4,2 % r/r.
- Německo: Maloobchodní tržby v lednu vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,9 % r/r. Míra nezaměstnanosti v únoru setrvala na 6,2 %. Spotřebitelské ceny v únoru dle předběžného odhadu vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,3 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU vzrostly o 0,6 % m/m a o 2,8 % r/r).
- USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v lednu vzrostl o 0,3 % m/m a o 2,6 % r/r. Bilance zahraničního obchodu se zbožím v lednu skončila schodkem ve výši 153,26 mld. USD. Index výrobní aktivity v okolí Chicaga v únoru vzrostl na 45,5 b.
- EURCZK: České koruně se v pátek na měnovém páru s eurem nedařilo. Ještě v ranních hodinách se obchodovalo pod hranicí 25,0 CZK/EUR, odpoledne česká měna zakončila nad úrovní 25,05 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik stál za pozornost zpřesněný odhad vývoje tuzemské ekonomiky v loňském 4. čtvrtletí. Oproti předběžnému odhadu přitom došlo k revizi směrem nahoru (z +0,5 % k/k na +0,7 % k/k, z +1,6 % r/r na +1,8 % r/r). V mezikvartálním srovnání se jedná o nejvyšší nárůst hrubého domácího produktu (HDP) od 1. čtvrtletí 2022. Na straně poptávky byly hlavním faktorem mezikvartálního růstu výdaje na konečnou spotřebu domácností a změna stavu zásob. Negativní vliv naopak měla tvorba hrubého fixního kapitálu a klesající zahraniční poptávka. Meziroční růst HDP pak pozitivně ovlivnily výdaje na konečnou spotřebu domácností, výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a změna stavu zásob. Negativně naopak přispěla tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka.
- USDCZK & PLNCZK: České měně se v závěru týdne nedařilo ani vůči americkému dolaru a prohloubila tak předešlé ztráty. V závěru odpoledne probíhalo obchodování nad hladinou 25,10 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým pak koruna oslabila k hladině 6,04 CZK/PLN, tyto ztráty se jí podařilo umazat až ve večerních hodinách, kdy se obchodování přesunulo pod hranici 6,0 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint na konci odpoledne pohyboval na hranici 400 HUF/EUR. Polský zlotý v dopoledních hodinách posiloval k hladině 4,15 PLN/EUR, zisky však odevzdal a později odpoledne převládal v jeho případě oslabující trend.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru mírně posílil americký dolar, v závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 1,04 USD/EUR. V pátek proběhla očekávaná schůzka ukrajinského prezidenta V. Zelenského a amerického prezidenta D. Trumpa v souvislosti se vzájemnou dohodou o nerostných surovinách. Schůzka však skončila neúspěšně.
- ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (únor)
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (únor)
- Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (únor)
- USA: Index PMI ve výrobním sektoru (únor), Index ISM ve výrobním sektoru (únor)