- ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v březnu vzrostl na 46,2 b. Plnění státního rozpočtu skončilo v březnu schodkem ve výši 105 mld. Kč.
- Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v březnu dle finálních dat klesl na 46,1 b. (revize směrem nahoru).
- Německo: Index PMI ve výrobním sektoru v březnu dle finálních dat klesl na 41,9 b. Spotřebitelské ceny v březnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,4 % m/m a o 2,2 % r/r (dle údajů harmonizovaných s EU o 0,6 % m/m a o 2,3 % r/r).
- Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru v březnu vzrostl na 48,0 b.
- USA: Průmyslové zakázky v únoru vzrostly o 1,4 % m/m. Počet nových pracovních míst JOLTS v únoru mírně vzrostl na 8,756 mil. (z revidovaných 8,748 v lednu).
- EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru nedařilo, v průběhu dne zamířila k hladině 25,36 CZK/EUR. Později se jí podařilo umazat jen část ztrát, na konci odpoledne se obchodovalo na úrovni 25,33 CZK/EUR. Zveřejněn byl průzkum PMI v tuzemském výrobním sektoru. Aktivita v březnu vzrostla na 46,2 b. z únorových 44,3 b., což je nejvyšší hodnota od srpna 2022. Index PMI se sice stále nachází poměrně hluboko pod neutrální hladinou 50 bodů, tj. v pásmu kontrakce, pozitivně však lze hodnotit skutečnost, že PMI od začátku letošního roku pozvolna roste a jeho hodnota je nejvyšší za poslední rok a půl. Pozitivní je rovněž optimismus podniků ohledně budoucí výroby, který je poháněn nadějemi na oživení nových zakázek. Obratem je však třeba dodat, že nové exportní zakázky v březnu klesly rychleji než v únoru a celková zahraniční poptávka zůstává i nadále utlumená. Negativně lze rovněž hodnotit březnový pokles výrobního PMI ve dvou největších evropských ekonomikách (Německo – 41,9 b., Francie 46,2 b.). Právě výhled na slabou výkonnost německé ekonomiky v letošním roce zůstává podle nás zatím společně se stále utlumenou zahraniční poptávkou hlavní bariérou výraznějšího oživení tuzemského průmyslu v nejbližších měsících.
- USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna zakončila stejně jako v pondělí mírně pod hladinou 23,55 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se české měně nepodařilo umazat pondělní ztráty, dále je mírně prohloubila, když zavírala na úrovni 5,90 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint mírně oslabil, v závěru odpoledne se obchodovalo nad hladinou 394,5 HUF/EUR. Polský zlotý si rovněž vůči společné evropské měně připsal mírné ztráty, když zakončil mírně nad úrovní 4,290 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera dařilo euru, které tak umazalo část pondělních ztrát. Na konci odpoledne se obchodovalo nad hladinou 1,075 USD/EUR. Březnová data z průzkumu PMI ve výrobním sektoru v Německu a celé eurozóně byla finálně revidována mírně směrem nahoru, stále se však nachází hlouběji pod 50bodovou hranicí.
- Eurozóna: Index spotřebitelských cen – předběžný odhad (březen), Míra nezaměstnanosti (únor)
- USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (březen), Kompozitní index PMI – finální údaj (březen), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (březen), Index ISM v sektoru služeb (březen), Projevy členů Fedu (Powell, Goolsbee, Barr, Kuglerová, Bowmanová)