- ČR: Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,3 % k/k a o 0,2 % r/r. Růst peněžní nabídky M3 v dubnu zpomalil na 6,1 % r/r.
- Eurozóna: Spotřebitelské ceny v květnu dle předběžného odhadu vzrostly o 0,2 % m/m a o 2,6 % r/r.
- Německo: Maloobchodní tržby v dubnu klesly o 1,2 % m/m a o 0,6 % r/r.
- USA: Jádrový deflátor výdajů na osobní spotřebu PCE v dubnu vzrostl o 0,2 % m/m a o 2,8 % r/r.
- EURCZK: Koruně se vůči euru dařilo, ráno se obchodovalo nad hladinou 24,75 CZK/EUR, odpoledne koruna zakončila na úrovni 24,70 CZK/EUR. Dle zpřesněných dat česká ekonomika vzrostla o 0,3 % k/k a o 0,2 % r/r (předběžně +0,5 % k/k a +0,4 % r/r). Nejedná se sice o nijak dramatickou změnu, přesto je oživení domácí ekonomiky o něco pomalejší, než se očekávalo. K mezikvartálnímu růstu HDP přispívaly zejména výdaje na konečnou spotřebu, také změna stavu zásob. Negativně přispěla tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka. K meziročnímu růstu nejvíce přispíval čistý export. Kladně se do růstu HDP promítaly i výdaje na konečnou spotřebu. Negativně přispívala tvorba hrubého kapitálu. Zpřesněný odhad HDP potvrdil, že domácí ekonomika sice roste, ale k rychlejšímu oživení zatím nedochází. Problémem je rozdílný vývoj jednotlivých složek. Pro plošné oživení ekonomiky je nutným předpokladem pokračující oživování spotřeby domácností a růst investiční aktivity, tj. především zlepšení situace v průmyslu.
- USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem se koruně v pátek rovněž dařilo a rozšířila tak čtvrteční zisky. V průběhu dne zamířila hlouběji pod hladinu 22,75 CZK/USD, později část zisků odevzdala a zakončila mírně nad touto úrovní. Na měnovém páru s polským zlotým koruna zakončila stejně jako ve čtvrtek pod hladinou 5,80 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint zprvu posiloval pod hladinu 388,5 HUF/EUR, zisky však odevzdal a v souhrnu oslabil, když zavíral na hranici 390 HUF/EUR. Polský zlotý zprvu posílil k hladině 4,26 PLN/EUR, většinu zisků však odevzdal a zakončil v blízkosti úrovně 4,275 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru euro posílilo k hladině 1,088 USD/EUR, později část zisků odevzdalo a zakončilo mírně nad hladinou 1,086 USD/EUR. HICP inflace v eurozóně v květnu zrychlila o trochu více, než se čekalo (+2,6 % r/r, odhad +2,5 % r/r), a to i v jádrové složce (+2,9 % r/r, odhad +2,7 % r/r). Jádrová PCE inflace v USA v květnu vzrostla o 0,2 % m/m, což je nejmírnější růst v letošním roce. Meziročně zůstala nezměněna na 2,8 % r/r (nejníže od března 2021). Zároveň však osobní výdaje spotřebitelů vzrostly pouze o 0,2 % m/m, což je nejméně od ledna.
- ČR: Index PMI ve výrobním sektoru (květen), Plnění státního rozpočtu (květen)
- Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (květen)
- Německo: Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (květen)
- Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (květen), Hrubý domácí produkt – finální údaj (1. čtvrtletí)
- USA: Index PMI ve výrobním sektoru – finální údaj (květen), Index ISM ve výrobním sektoru (květen)