- ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu vzrostl na 47,8 z červencových 47,3 bodu. Schodek státního rozpočtu na konci srpna klesl na 175,8 mld. korun.
- Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu finálně meziměsíčně stagnoval na hodnotě 45,8 bodu.
- Německo: Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu finálně poklesl na 42,4 z červencových 43,2 bodu.
- Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru v srpnu mírně vzrostl na 47,8 z červencových 47,3 bodu.
- EURCZK: Koruna se vůči euru v úvodu nového týdne a měsíce pohybovala i nadále lehce nad hranicí 25 CZK/EUR. V průběhu týdne sice bude zveřejněna řada čerstvých statistik z tuzemské ekonomiky, ale nepředpokládáme, že by na ně koruna výrazněji reagovala a impulsem pro větší pohyby koruny tak mohou být spíše vnější faktory či vývoj na eurodolaru. Udržitelné posílení koruny hlouběji pod hranici 25 CZK/EUR vidíme stále jako tu méně pravděpodobnou variantu pro tento týden. Pravděpodobnější variantou zůstává pokračování obchodování lehce nad hranicí 25 CZK/EUR. Tento výhled se samozřejmě během týdne může změnit. Včera byl zveřejněn index PMI ve výrobě za srpen. Zlepšení oproti červenci jde na vrub nižšímu tempu poklesu výroby, nových zakázek i zaměstnanosti. Poptávka podle výrobních podniků zůstává slabá, a to především v Evropě. Ze zlepšení PMI v srpnu zatím podle nás nelze dělat optimistické závěry pro další měsíce. Z domácích statistik dnes ČSÚ zveřejní vývoj mezd za 2. čtvrtletí (ČNB v aktuální prognóze očekává růst průměrné nominální mzdy o 7,2 % r/r).
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se včera koruna pohybovala lehce nad hladinou 22,60 CZK/USD. Vůči polskému zlotému oslabila nad úroveň 5,86 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn v úvodu týdne maďarský forint vůči euru posílil těsně nad hladinu 392 HUF/EUR. Dařilo se i polskému zlotému, který v závěru pondělního odpoledne testoval hladinu 4,27 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v úvodu nového týdne obchodovalo primárně v úzkém rozmezí 1,106 – 1,107 USD/EUR. Za absencí výraznějších pohybů na eurodolaru stál včera dopoledne poloprázdný makroekonomický kalendář v eurozóně (výjimkou finální index PMI ve výrobě za srpen) a odpoledne státní svátek v USA (Svátek práce) se zavřenými americkými trhy. Dnes bude stát za pozornost v USA index ISM ve výrobě za srpen a v dalších dnech poté srpnová čísla z amerického pracovního trhu s vrcholem v pátek odpoledne v podobě srpnové míry nezaměstnanosti a tvorby pracovních míst NFP. Lze proto očekávat, že volatilita na eurodolaru bude v průběhu týdne narůstat.
- ČR: Vývoj mezd (2. čtvrtletí)
- USA: Index výrobní aktivity ISM (srpen)