- ČR: Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí dle zpřesněného odhadu vzrostl o 0,2 % k/k, meziročně klesl o 0,2 %. Index PMI ve zpracovatelském sektoru v únoru vzrostl na 44,3 b. Plnění státního rozpočtu skončilo na konci února schodkem ve výši 102,5 mld. Kč.
- Eurozóna: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v únoru dle finálních dat klesl na 46,5 b. (revize směrem nahoru). Spotřebitelské ceny v únoru dle předběžného odhadu vzrostly o 0,6 % m/m a o 2,6 % r/r. Ceny v jádrové složce vzrostly o 0,7 % m/m a o 3,1 % r/r. Míra nezaměstnanosti se v lednu snížila na 6,4 % (data za prosinec revidována nahoru na 6,5 %).
- Německo: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v únoru dle finálních dat klesl na 42,5 b. (mírná revize směrem nahoru).
- Polsko: Index PMI ve zpracovatelském sektoru v únoru vzrostl na 47,9 b.
- USA: Index ISM ve zpracovatelském sektoru v únoru klesl na 47,8 b. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity v únoru dle finálních dat klesla na 76,9 b. (revize směrem dolů).
- EURCZK: Na měnovém páru s eurem koruna v pátek v souhrnu oslabila. Ztráty si připsala zejména v odpoledních hodinách, kdy zamířila k úrovni 25,35 CZK/EUR. Česká ekonomika ve 4. čtvrtletí loňského roku dle zpřesněného odhadu vzrostla o 0,2 % k/k, meziročně klesla o 0,2 % (oba údaje v souladu s předběžným odhadem). Hrubý domácí produkt (HDP) za celý rok 2023 pak klesl o 0,4 %. Hlavním faktorem mezičtvrtletního růstu HDP pak byly zejména vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností (+0,5 %), pozitivně přispěla také tvorba hrubého fixního kapitálu (+1,1 %) a rostoucí zahraniční poptávka. Negativně pak přispěly výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí (-1,3 %) a změna stavu zásob. V meziročním srovnání pozitivně přispěla zahraniční poptávka a růst spotřebních výdajů domácností. Výrazně poklesl stav zásob. Zveřejněn byl únorový průzkum tuzemské podnikatelské aktivity PMI ve zpracovatelském sektoru, dle kterého došlo k mírnému zpomalení poklesu. Data tak ve srovnání s tržním odhadem příjemně překvapila (tržní odhad pokles na 42,9 b. z lednových 43,0 b.). Nízká hodnota indexu (44,3 b.) stále signalizuje silný pokles ve výrobním sektoru, ačkoli nutno podotknout, že útlum ustupuje již druhý měsíc v řadě a jeho tempo je nejslabší téměř za rok. Výroba stále klesá, ač mnohem pomaleji. Pokles nových zakázek byl sice nejslabší za tři měsíce, ale stále prudký. Důvěra podnikatelů je však zároveň nejvyšší za téměř rok.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru česká měna jen mírně oslabila, v závěru odpoledne probíhalo obchodování na hladině 23,40 CZK/USD. Na měnovém páru české koruny a polského zlotého se v pátek obchodovalo v rozmezí 5,86 – 5,88 CZK/PLN. V souhrnu koruna jen mírně oslabila.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 393 – 394 HUF/EUR. Polský zlotý vůči společné evropské měně zakončil stejně jako ve čtvrtek těsně nad hladinou 4,315 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo dolaru, který posílil na hladinu 1,080 USD/EUR. Po zveřejnění statistik z amerického trhu však zisky odevzdal a v závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 1,084 USD/EUR. Americký ISM index ze zpracovatelského sektoru v únoru nečekaně klesl na 47,8 b., ačkoli trh naopak odhadoval jeho zvýšení na 49,5 b. Aktivita v tomto segmentu tak klesá již 16. měsíc v řadě. Nadějná očekávání po lednových datech se tak nenaplnila.
- USA: Projevy členů Fedu (Harker)
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.