ČR:Průměrný růst nominální mzdy ve 2. čtvrtletí zpomalil na 6,5 % r/r. V reálném vyjádření pak došlo ke zpomalení na 3,9 % r/r.
USA:Index ISM ve zpracovatelském sektoru v srpnu vzrostl na 47,2 b. Index PMI vezpracovatelském sektoru v srpnu klesl na 47,9 b.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem vůbec nedařilo. Již od ranních hodin v jejím případě zcela převládal oslabující trend. Zatímco v ranních hodinách probíhalo obchodování pod hladinou 25,05 CZK/EUR, odpoledne česká měna zakončila nad touto úrovní. Později pak mířila nad hladinu 25,10 CZK/EUR. Zveřejněn byl vývoj tuzemských mezd ve 2. čtvrtletí. Průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla ve 2. čtvrtletí nominálně o 6,5 % r/r. Po očištění o meziroční růst spotřebitelské inflace (který ve 2. čtvrtletí činil 2,5 %), vzrostla průměrná mzda reálně o 3,9 % r/r. Růst reálných mezd v letošním roce tak pozvolna umazává výrazný propad reálné kupní síly zaměstnanců z období velmi vysoké inflace z let 2022 a 2023. V reálném vyjádření se však zatím průměrná mzda nachází stále na úrovni roku 2018. Průměrná mzda ve 2. čtvrtletí tak rostla pomaleji, než prognózovala Česká národní banka (ČNB), což pro centrální bankéře představuje protiinflační riziko. Prognóza ČNB pro 2. čtvrtletí ukazovala na nominální růst průměrné mzdy o 7,2 % meziročně. Část bankovní rady ČNB tak může být svolnější k mírně rychlejšímu snižování úrokových sazeb na nadcházejících zasedáních.
USDCZK & PLNCZK: České koruně se nedařilo ani vůči americkému dolaru, když v odpoledních hodinách zakončila nad hladinou 22,70 CZK/USD. Vůči polskému zlotému předešlé ztráty umazat nedokázala, obchodovalo se nad úrovní 5,85 CZK/PLN.
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který zcela odevzdal předešlé zisky, když v průběhu celého dne převážně oslaboval. V závěru odpoledne se pohyboval na hladině 394 HUF/EUR. Vůči společné evropské měně včera ztrácel také polský zlotý. V závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 4,28 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru v souhrnu posílil dolar, na konci odpoledne se obchodovalo pod úrovní 1,105 USD/EUR. Index ISM ve výrobním sektoru v srpnu sice vzrostl na 47,2 b., růst byl však v porovnání s tržním očekáváním nižší (47,5 b.) a index se stále nachází pod neutrální hranicí 50 bodů.
Očekávaná data a události
Eurozóna: Kompozitní index PMI (srpen), Index PMI v sektoru služeb (srpen), Ceny průmyslových výrobců (červenec)
Německo: Kompozitní index PMI (srpen), Index PMI v sektoru služeb (srpen)
Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)
USA: Zahraniční obchod (červenec), Průmyslové zakázky (červenec), Počet celkových otevřených pracovních míst JOLTS (červenec), Béžová kniha Fedu
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok