- Eurozóna: Index PMI ve službách v září finálně poklesl na 51,4 ze srpnových 52,9 bodu a kompozitní PMI (služby + výroba) v září finálně poklesl na 49,6 ze srpnových 51,0 bodu. Index cen průmyslových výrobců v srpnu +0,6 % m/m a -2,3 % r/r.
- Německo: Index PMI ve službách v září finálně 50,6 bodu a kompozitní PMI 47,5 bodu.
- USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 28/9 mírně vzrostly na 225 tis. Index ISM v sektoru služeb v září prudce vzrostl na 54,9 ze srpnových 51,5 bodu. Průmyslové zakázky v srpnu -0,2 % m/m.
- EURCZK: Koruna si ve čtvrtek vůči euru další ztráty nepřipsala a obchodování se po první polovině týdne stabilizovalo v širším okolí hladiny 25,35 CZK/EUR. To však neznamená, že koruna ještě nemůže dále oslabit. Pokud dnes odpoledne budou zveřejněna silnější čísla z amerického pracovního trhu a dolar posílí hlouběji pod hladinu 1,10 USD/EUR, tak rozhodně nelze vyloučit, že si koruna vůči euru připíše další ztráty. Domácí makroekonomický kalendář byl včera prázdný a stejně tomu bude i dnes.
- USDCZK & PLNCZK: Obchodování koruny vůči americkému dolaru se včera odehrávalo těsně pod hladinou 23 CZK/USD. O tom, jestli se koruna udrží pod hladinou 23 CZK/USD nebo zda oslabí výrazněji nad ní, dnes odpoledne (14:30) rozhodnou zářijová čísla z amerického pracovního trhu. Vůči polskému zlotému včera koruna posílila k hladině 5,88 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera vůči euru dále oslabovaly. Maďarský forint zamířil až k hladině 402 HUF/EUR (nejslabší hodnoty forintu od března 2023). Polský zlotý krátce oslabil k úrovni 4,31 PLN/EUR. Šéf Polské centrální banky (NBP) A. Glapiński zopakoval, že od 2. čtvrtletí 2025 může NBP přistoupit k debatě o snížení úrokových sazeb.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se obchodování v závěru čtvrtečního odpoledne přesunulo těsně nad hladinu 1,10 USD/EUR. Dopoledne v eurozóně pozitivně překvapily finální indexy PMI ve službách za září v největších evropských zemích. Za celou eurozónu PMI ve službách v září poklesl na 51,4 bodu (předběžný odhad 50,5 bodu) oproti srpnovým 52,9 bodu. Sentiment mezi firmami ve službách se sice meziměsíčně zhoršil, ale ne tak dramaticky jak naznačovaly předběžné údaje. Kompozitní index (služby a výroba) však poklesl pod hladinu 50 bodů, která odděluje pásmo expanze a kontrakce. V USA odpoledne došlo k mírnému nárůstu nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Sledovaný index ISM ve službách v září výrazně vzrostl na 54,9 bodu. Určitým negativem však byla skutečnost, že došlo k poklesu zaměstnanosti, přičemž růst ISM byl tažen primárně růstem nových zakázek a podnikovou aktivitou. Dnešek bude na eurodolaru velmi pravděpodobně o vyčkávání na hlavní statistiky z amerického pracovního trhu za září (míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP), které budou zveřejněny ve 14:30 našeho času. Lepší výsledky od tržního konsenzu (NFP 148 tis. a míra nezaměstnanosti 4,2 %) by pravděpodobně otevřely dolaru cestu k posílení pod hladinu 1,10 USD/EUR. Slabší výsledky by naopak pravděpodobně přinesly oslabení dolaru.
- Eurozóna: Index PMI ve stavebnictví (září), Projevy centrálních bankéřů (ECB) – Guindos
- USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (září), Průměrné hodinové výdělky (září), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Williams