Ranní zprávy 04.11.2024

    04. 11. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Index PMI ve výrobním sektoru v říjnu vzrostl na 47,2 b. Plnění státního rozpočtu skončilo v říjnu schodkem ve výši 200,7 mld. Kč.
    • USA: Míra nezaměstnanosti v říjnu setrvala na 4,1 %. V říjnu bylo vytvořeno 12 tis. pracovních míst NFP. Průměrné hodinové výdělky v říjnu vzrostly o 0,4 % m/m a o 4,0 % r/r. Index ISM ve výrobním sektoru v říjnu klesl na 46,5 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Česká koruna v závěru týdne zprvu oslabovala nad hladinu 25,35 CZK/EUR, ztráty se jí však v průběhu odpoledne podařilo umazat a zakončila na hladině 25,30 CZK/EUR. V souhrnu tak mírně posílila. Z domácích makroekonomických statistik byl zveřejněn říjnový průzkum podnikatelské aktivity PMI ve zpracovatelském sektoru. Index vzrostl na 47,2 b. (v září 46,0 b.) a překonal tak tržní očekávání (46,5 b.). Nutno však podotknout, že i když aktivita i nadále klesá (nachází se pod neutrální hranicí 50 bodů), tempo poklesu je nejpomalejší od června 2022. Optimismus firem však klesl na nejnižší úroveň od letošního ledna, tuzemské podniky ale i nadále doufají, že do roku 2025 poptávka vzroste. Výkon tohoto odvětví nyní omezuje slabá poptávka, zejména v klíčovém sektoru automotive.
    • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s americkým dolarem koruna po poledni v reakci na zveřejněná data z amerického pracovního trhu a pohyb na eurodolaru prudce posílila pod hladinu 23,25 CZK/USD, později však zisky odevzdala a v průběhu odpoledne byl v jejím případě patrný oslabující trend. Na konci odpoledne se obchodovalo nad hladinou 23,30 CZK/USD, později pak česká měna směřovala nad úroveň 23,35 CZK/USD. Vůči polskému zlotému se české koruně podařilo udržet předešlé zisky a dále je rozšířila. V závěru odpoledne se pohybovala na hladině 5,80 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn maďarský forint oslaboval k hladině 409 HUF/EUR, odpoledne v reakci na pohyb na eurodolaru ztráty umazal a zakončil stejně jako ve čtvrtek na úrovni 408 HUF/EUR. I nadále se pohybuje na svých minimech od prosince 2022. Polský zlotý na měnovém páru s eurem mírně oslabil, v závěru odpoledne se obchodovalo na hladině 4,36 PLN/EUR.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru si v souhrnu připsal zisky americký dolar. Na konci pátečního odpoledne se pohyboval na hladině 1,085 USD/EUR. Euro prudce posílilo po zveřejnění statistik z amerického pracovního trhu, a to až nad hladinu 1,090 USD/EUR. Zisky však posléze odevzdalo. V říjnu bylo vytvořeno pouze 15 tis. pracovních míst NFP (tržní odhad 100 tis., v září směrem dolů revidovaných 223 tis.). Ačkoli se s poklesem počítalo, výsledně je mnohem výraznější. Čísla jsou ovlivněna stávkami v Boeingu, rovněž je pravděpodobné, že svou roli sehrály také říjnové hurikány. Míra nezaměstnanosti setrvala na stejné úrovni jako v září, i předešlá čísla z amerického pracovního trhu ukazují na jeho odolnost. Teprve další data tak ukážou, zdali se v tomto případě jednalo pouze o přechodný stav. Již tento týden se uskuteční v USA prezidentské volby, lze očekávat vyšší volatilitu. Případné vítězství D. Trumpa se může podepsat pod oslabení eura.

    Očekávaná data a události

    • Eurozóna: Index PMI ve výrobním sektoru (říjen)
    • Německo: Index PMI ve výrobním sektoru (říjen)
    • Polsko: Index PMI ve výrobním sektoru (říjen)
    • USA: Průmyslové zakázky (září)
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube