Ranní zprávy 05.03.2024

    05. 03. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Guvernér České národní banky (ČNB) A. Michl: K zajištění dlouhodobé cenové stability povede dlouhá cesta, budeme opatrní, budeme jestřábi. Ke snižování sazeb bude docházet, ale pomalu.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: Česká koruna zprvu na měnovém páru s eurem v dopoledních hodinách posilovala pod hladinu 25,35 CZK/EUR, zisky však později odevzdala a zakončila mírně nad úrovní 25,35 CZK/EUR. Z domácích makroekonomických statistik dnes bude zveřejněn vývoj mezd za 4. čtvrtletí loňského roku (2023). Kvůli vysoké spotřebitelské inflaci meziročně reálně mzdy klesají nepřetržitě od 4. čtvrtletí 2021 a výjimkou nebyl ani závěr loňského roku. Inflace loni ve 4. čtvrtletí činila 7,6 % a růst průměrné nominální mzdy se podle nás pohyboval v blízkosti 6 %. Růst reálných mezd a tím pádem i oživení spotřeby domácností přinese až letošní rok.
    • USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru s dolarem se včera koruně dařilo, na konci odpoledne se pohybovala na úrovni 23,35 CZK/USD. Na měnovém páru české koruny a polského zlotého se obchodovalo v rozmezí 5,86 – 5,88 CZK/PLN, koruna zakončila stejně jako v pátek na hladině 5,87 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který vůči euru již od ranních hodin převážně oslaboval a zakončil na úrovni 396 HUF/EUR. Pohybuje se tak na svých ročních minimech. Na měnovém páru polského zlotého a eura včera převažovalo obchodování v pásmu 4,315 – 4,325 PLN/EUR.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru za absence makroekonomických statistik v souhrnu mírně posílilo euro, na konci odpoledne se obchodovalo nad hladinou 1,085 USD/EUR. Těžištěm klíčových statistik a událostí bude až druhá polovina týdne. Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka (ECB), která bude mít k dispozici novou makroekonomickou prognózu a v pátek budou zveřejněna nejsledovanější čísla z amerického pracovního trhu – report NFP. Výraznější pohyb na eurodolaru tak z tohoto důvodu očekáváme až ve druhé polovině týdne.

    Očekávaná data a události

    • ČR: Vývoj reálných mezd (4. čtvrtletí)
    • Eurozóna: Kompozitní index PMI – finální údaj (únor), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (únor), Ceny průmyslových výrobců (leden)
    • Německo: Kompozitní index PMI – finální údaj (únor), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (únor)
    • USA: Kompozitní index PMI – finální údaj (únor), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (únor), Průmyslové zakázky (leden), Index ISM v sektoru služeb (leden)
    Profile picture of the author of the article

    Autor článku:

    Miroslav Novák

    Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube