Ranní zprávy 05.06.2024

    05. 06. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Průměrná reálná měsíční mzda v 1. čtvrtletí vzrostla o 4,8 % r/r.

    - Německo: Míra nezaměstnanosti v květnu stagnovala na 5,9 %.

    - USA: Průmyslové objednávky v dubnu vzrostly o 0,7 % m/m. Počet nově vytvořených pracovních míst JOLTS v dubnu klesl na 8,059 mil.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: České koruně se zprvu na měnovém páru s eurem nedařilo, když oslabila nad hladinu 24,75 CZK/EUR. V průběhu odpoledne však ztráty umazala a zakončila stejně jako v pondělí na úrovni 24,70 CZK/EUR. Zveřejněna byla data o vývoji tuzemských mezd v 1. letošním čtvrtletí. Dle informací Českého statistického úřadu průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla meziročně o 7,0 %. Reálně po započtení inflace pak mzda vzrostla meziročně o 4,8 %, její růst byl tak zaznamenán po více než dvou letech. Reálná mzda vzrostla díky nižšímu růstu spotřebitelských cen než v minulých obdobích, změna tak nastala po devíti čtvrtletích. Nutno však podotknout, že v některých odvětvích zaměstnancům mzda reálně nevzrostla.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se sice české koruně zprvu nedařilo, když oslabila nad hladinu 22,80 CZK/USD, později však ztráty umazala a v souhrnu si tak udržela pondělní zisky a dále je rozšířila. V závěru odpoledne se obchodovalo na úrovni 22,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se koruně rovněž dařilo, postupně posílila pod hladinu 5,75 CZK/PLN. Pohybuje se tak na svých nejsilnějších hodnotách za poslední 4 měsíce.

    - EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se nedařilo maďarskému forintu, který oslabil nad hladinu 392 HUF/EUR. Pohybuje se tak na svých minimech od konce dubna. Na měnovém páru s eurem ztrácel také polský zlotý. Již od ranních hodin v jeho případě převažoval oslabující trend a obchodování se postupně přesunulo nad hladinu 4,305 PLN/EUR (měsíční minima zlotého).

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se zprvu dařilo dolaru, který posílil k hladině 1,086 USD/EUR. Euru se však později podařilo ztráty umazat a v souhrnu tak oproti pondělku mírně posílilo, když zakončilo na hladině 1,088 USD/EUR. Dubnové průmyslové zakázky v USA sice překonaly tržní očekávání, když meziměsíčně vzrostly o 0,7 % (tržní odhad +0,6 % m/m), březnová čísla však zároveň byla výrazně revidována směrem dolů (na 0,7 % m/m z 1,6 % m/m). Tržní očekávání nenaplnil počet nově otevřených pracovních míst JOLTS, který v dubnu klesl více, než se čekalo (březen revidovaných 8,355 mil, tržní odhad 8,37 mil.).

    Očekávaná data a události

    - ČR: Maloobchodní tržby (duben)

    - Eurozóna: Kompozitní index PMI – finální údaj (květen), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (květen), Ceny průmyslových výrobců (duben)

    - Německo: Kompozitní index PMI – finální údaj (květen), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (květen)

    - Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)

    - USA: Tvorba pracovních míst v soukromém sektoru ADP (květen), Kompozitní index PMI – finální údaj (květen), Index PMI v sektoru služeb – finální údaj (květen), Index ISM v sektoru služeb (květen)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube