Ranní zprávy 05.09.2024

    05. 09. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Kompozitní index PMI měl v srpnu hodnotu rovných 51 bodů. Index PMI v sektoru služeb se v témže měsíci vyšplhal na úroveň 52,9 bodu. Červencové ceny průmyslových výrobců meziročně o 2,1 procenta poklesly. Ve srovnání s červnem ale byly naopak o 0,8 procenta vyšší.

    - Německo: Kompozitní index PMI se v srpnu zastavil na hodnotě 48,4 bodu. Index PMI v sektoru služeb měl ve stejném měsíci hodnotu 51,2 bodu.

    - Polsko: Polská centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 5,75 procenta.

    - USA: Zahraniční obchod skončil v červenci schodkem ve výši 78,8 miliardy dolarů. Červencové průmyslové zakázky se meziročně zvýšily o rovných pět procent. Počet celkových otevřených pracovních míst JOLTS se v červenci snížil na 7,673 milionu.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: České koruně se včerejšek, co se týče jejího zápolení s jednotnou evropskou měnou, poměrně vydařil. Zatímco ráno stálo jedno euro 25,12 Kč, pozdě odpoledne svítil na ukazateli kurz 25,06 CZK/EUR.

    - USDCZK & PLNCZK: Ještě větší zisky si včera koruna připsala na měnovém páru s americkým dolarem, přičemž i zde posilovala po většinu dne. Díky svému snažení si nakonec polepšila o celých 13 haléřů až na úroveň 22,59 CZK/USD. A konečně, koruna posílila i na třetím námi sledovaném páru, tedy na tom, kde se směňuje za polský zlotý a naopak. Její zisk byl ale minimální, tedy jednohaléřový. Což ve výsledku znamenalo kurz 5,86 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Během středy posilovala na úkor eura i další regionální měna, a sice maďarský forint. Ten z ranního kurzu 394,1 HUF/EUR vytvořil konečných 393,0 HUF/EUR. A nakonec, polepšil si rovněž polský zlotý, jenž navzdory několika dílčím ztrátám dokráčel ke kurzu 4,276 PLN/EUR.

    - EURUSD: Euro si alespoň částečně spravilo chuť svým výkonem na měnovém páru s americkým dolarem. Pravdou každopádně je, že se tak stalo až v samém závěru dne, kdy vystřelilo ke kurzu 1,109 USD/EUR, což je jeho nejvyšší hodnota od 29. srpna.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Maloobchodní tržby (červenec).

    - Eurozóna: Maloobchodní tržby (červenec).

    - Německo: Průmyslové objednávky (červenec).

    - USA: Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kompozitní index PMI, index PMI v sektoru služeb (obojí srpen).

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube