Ranní zprávy 05.12.2024

    05. 12. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve 3. čtvrtletí vzrostla o 7,0 % r/r a reálně po očištění o inflaci o 4,6 % r/r.

    - Eurozóna: Index PMI v sektoru služeb za listopad finálně zlepšen na 49,5 bodu a kompozitní index PMI (služby a výroba) na 48,3 bodu. Ceny průmyslových výrobců v říjnu +0,4 % m/m a -3,2 % r/r.

    - Německo: Kompozitní index PMI za listopad finálně snížen na 47,2 bodu.

    - Polsko: Polská centrální banka (NBP) ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba na 5,75 %.

    - USA: Zaměstnanost v soukromém sektoru podle ukazatele ADP v listopadu vzrostla o 146 tis. Index ISM v sektoru služeb v listopadu poklesl na 52,1 z říjnových 56,0 bodu. Průmyslové zakázky v říjnu vzrostly o 0,2 % m/m.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru ve středu v souhrnu za celý den oslabila a odevzdala tak část zisků z úterního odpoledne. Ve středu ráno sice koruna nejprve posílila k úrovni 25,11 CZK/EUR po zveřejnění rychlejšího růstu mezd, ale v průběhu dne oslabovala k hladině 25,20 CZK/EUR. Jaké jsou důvody toho, proč se koruna aktuálně pohybuje pod hladinou 25,20 CZK/EUR na nejsilnějších hodnotách od konce září? Vysvětlení hledejme především ve vývoji tržních úrokových sazeb, když se v posledních dnech rozšiřuje úrokový diferenciál ve prospěch české měny oproti euru. Rychlejší růst průměrné mzdy ve 3. čtvrtletí (7,0 % r/r) oproti prognóze ČNB (6,1 % r/r) zároveň zvyšuje pravděpodobnost, že si bankovní rada ČNB může dát na prosincovém zasedání se snižováním sazeb pauzu. Letos v listopadu se poprvé od prosince 2023 stalo, že jeden člen bankovní rady (konkrétně E. Zamrazilová) nehlasoval pro snížení sazeb a v prosinci se mohou přidat další centrální bankéři. Pokud zůstane rozdíl v sazbách mezi korunou a eurem takto otevřený, tak obchodování pod hladinou 25,20 CZK/EUR může velmi dobře pokračovat i během dneška.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruna ve středu pohybovala v širším okolí hranice 24 CZK/USD a ke konci odpoledne v blízkosti hladiny 23,90 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna včera oslabila k hladině 5,88 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny včera vůči euru shodně posilovaly. Maďarský forint zamířil pod hladinu 414 HUF/EUR a polský zlotý pod úroveň 4,28 PLN/EUR. Jedná se o nejslabší hodnoty zlotého od konce září. Zasedání polské centrální banky (NBP) změnu úrokových sazeb nepřineslo. NBP začne podle nás sazby snižovat o 2. čtvrtletí 2025.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera pokračovalo obchodování v širším okolí hladiny 1,05 USD/EUR, konkrétně v rozmezí 1,047 – 1,054 USD/EUR. Odpoledne dolar oslabil po slabších číslech z americké ekonomiky – nižší tvorba pracovních míst v soukromém sektoru (ADP) a zhoršení indexu ISM ve službách. Předpokládáme, že obchodování v širším okolí hladiny 1,05 a šířeji v rozmezí 1,04 – 1,06 USD/EUR bude pokračovat i ve druhé polovině tohoto týdne. Výraznější pohyby na eurodolaru mohou v pátek odpoledne přinést listopadová čísla z amerického pracovního trhu.

    Očekávaná data a události

    - Eurozóna: Maloobchodní tržby (říjen)

    - Německo: Průmyslové zakázky (říjen)

    - USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 30/11), Obchodní bilance (říjen)

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube