Ranní zprávy 06.02.2024

    06. 02. 2024

    Image

    Klíčové události

    - Eurozóna: Index PMI se službách v lednu finálně 48,4 bodu (v prosinci 48,8 bodu) a kompozitní PMI (výroba a služby) mírně vzrostl na 47,9 z prosincových 47,6 bodu. Ceny průmyslových výrobců v prosinci -0,8 % m/m a -10,6 % r/r.

    - Německo: V zahraničním obchodu se zbožím v prosinci export -4,6 % m/m, import -6,7 % m/m a obchodní bilance s přebytkem 22,2 mld. eur. Index PMI ve službách v lednu finálně 47,7 bodu (v prosinci 49,3 bodu).

    - USA: Index ISM v sektoru služeb v lednu vzrostl na 53,4 z prosincových 50,5 bodu.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru v úvodu nového týdne oslabila nad hranici 25 CZK/EUR, což jsou nejslabší hodnoty české měny od května 2022. Za oslabováním koruny stojí hned několik faktorů. Tou dominantní proměnnou je však blížící se zasedání bankovní rady ČNB, na kterém centrální bankéři pravděpodobně sníží úrokové sazby o 50 bazických bodů, tzn. že hlavní sazba poklesne ze současných 6,75 % na 6,25 %. ČNB zasedá tento čtvrtek. Dalším důvodem oslabující koruny byl vývoj na eurodolaru a pod prodejním tlakem se nacházely i další středoevropské měny. Celkově to vypadá, že se na finanční trhy aktuálně vrací nervozita. Roste riziková averze, výnosy amerických vládních dluhopisů se zvyšují a nelze vyloučit ani korekci na akciových trzích. Pokud by se tyto podmínky v tomto týdnu udržely a ČNB ve čtvrtek doručila snížení sazeb o 50 bodů s holubičím výhledem, tak by koruna během týdne mohla oslabit ještě výrazněji nad hladinu 25 CZK/EUR.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna v pondělí výrazně oslabila a během odpoledne se propadla na úroveň 23,30 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna se koruna pohybovala v rozmezí 5,75 – 5,77 CZK/PLN.

    - EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny, stejně jako koruna, zkraje nového týdne vůči euru oslabovaly. Maďarský forint oslabil nad hladinu 386 HUF/EUR a polský zlotý nad úroveň 4,34 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se v pondělí dařilo dolaru, který vůči euru posiloval a ke konci odpoledne se pohyboval lehce pod hladinou 1,073 USD/EUR. Dolar tak v pondělí navázal na zisky ze závěru minulého týdne, kdy byla zveřejněna silná lednová čísla NFP z amerického pracovního trhu. Včera pro změnu dolaru pomohl silnější index ISM ve službách za leden. Pravděpodobnost snížení úrokových sazeb na březnovém zasedání amerického Fedu tak opět poklesla. Hodně však bude v tomto směru záviset na lednové CPI inflaci, která však bude v USA zveřejněna až v příštím týdnu.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Průmyslová a stavební produkce (prosinec), Zahraniční obchod se zbožím (prosinec)

    - Eurozóna: Maloobchodní tržby (prosinec)

    - Německo: Průmyslové zakázky (prosinec)

    - USA: Projevy centrálních bankéřů (Fed) – Mesterová, Kashkari, Collins

    Profile picture of the author of the article

    Autor článku:

    Miroslav Novák

    Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube