Ranní zprávy 06.06.2024

    06. 06. 2024

    Image

    Klíčové události

    • ČR: Maloobchodní tržby v dubnu meziměsíčně stagnovaly, meziročně vzrostly o 5,3 %.
    • Eurozóna: Kompozitní index PMI v květnu finálně vzrostl na 52,2 b. Index PMI v sektoru služeb v květnu dle finálních dat klesl na 53,2 b. Ceny průmyslových výrobců v dubnu klesly o 1,0 % m/m a o 5,7 % r/r.
    • Německo: Kompozitní index PMI v květnu finálně vzrostl na 52,4 b. Index PMI v sektoru služeb v květnu vzrostl na 54,2 b.
    • Polsko: Tamní centrální banka (NBP) ponechala sazby beze změny, hlavní sazba zůstává 5,75 %.
    • USA: V květnu bylo vytvořeno 152 tis. pracovních míst ADP. Kompozitní index PMI v květnu finálně vzrostl na 54,5 b. Index PMI v sektoru služeb v květnu finálně vzrostl na 54,8 b. Index ISM v sektoru služeb v květnu vzrostl na 53,8 b.

    Vývoj na devizovém trhu

    • EURCZK: České koruně se včera vůči euru dařilo. Již od dopoledních hodin v jejím případě převládal posilující trend a obchodování se postupně přesunulo pod hladinu 24,60 CZK/EUR (maxima koruny od letošního ledna). V závěru odpoledne pak část zisků odevzdala a zakončila mírně pod hladinou 24,65 CZK/EUR. Tuzemské maloobchodní tržby za duben přinesly mírné zklamání, když meziročně vzrostly o 5,3 %, zatímco trh odhadoval nárůst o 5,5 % r/r. Zároveň došlo k revizi březnových dat z 6,1 % r/r na 5,8 % r/r. Tržby se zvýšily za prodej nepotravinářského zboží, pohonných hmot i potravin, k růstu tržeb nejvíce přispěly internetové a zásilkové obchody a nespecializované prodejny s převahou potravin. Přestože růst tržeb mírně zpomalil, stále však zůstává příznivý a ukazuje na rostoucí spotřebu domácností. Nutno však podotknout, že významný meziroční růst je způsoben také nízkou srovnávací základnou v loňském roce.
    • USDCZK & PLNCZK: Podobný vývoj bylo možné sledovat také na měnovém páru koruny a dolaru. Zprvu koruna posilovala pod hladinu 22,60 CZK/USD, část zisků na konci odpoledne odevzdala a zavírala nad úrovní 22,65 CZK/USD. Vůči polskému zlotému si česká měna připsala mírné zisky, zakončila pod hladinou 5,75 CZK/PLN.
    • EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu podařilo umazat většinu úterních ztrát a odpoledne se obchodovalo na hladině 391 HUF/EUR. Část úterních ztrát smazal také polský zlotý, když zakončil na úrovni 4,30 PLN/EUR. Polská centrální banka (NBP) dle očekávání ponechala sazby beze změny, hlavní sazba zůstává 5,75 %. Sazby tak zůstávají nezměněny již po osmé.
    • EURUSD: Na hlavním měnovém páru zprvu posilovalo euro k hladině 1,089 USD/EUR, v závěru odpoledne však zisky odevzdalo a obchodovalo se na úrovni 1,087 USD/EUR. Zklamání přinesl americký ADP report za květen, když došlo k nárůstu pracovních míst pouze o 152 tis. (tržní odhad 175 tis.), dubnová data byla revidována směrem dolů (z 192 tis. na 188 tis.). Příjemně však překvapil květnový ISM report ze sektoru služeb, který výrazně vzrostl z dubnových 49,4 b. (tedy z hodnoty pod neutrálními 50 body, která ukazuje na pokles aktivity) na 53,8 b. (tržní odhad 51,0 b.).

    Očekávaná data a události

    • ČR: Průmyslová produkce (duben), Stavební produkce (duben), Zahraniční obchod (duben)
    • Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky (ECB), Maloobchodní tržby (duben)
    • Německo: Průmyslové zakázky (duben)
    • USA: Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti (do 1/6), Zahraniční obchod (duben)
    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube