- ČR: Průmyslová produkce v prosinci klesla o 0,7 % r/r, meziměsíčně vzrostla o 2,8 %. Stavební produkce v prosinci klesla o 4,7 % r/r, meziměsíčně vzrostla o 1,3 %. Bilance zahraničního obchodu skončila v prosinci přebytkem ve výši 3,5 mld. Kč.
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v prosinci klesly o 1,1 % m/m a o 0,8 % r/r.
- Německo: Průmyslové zakázky v prosinci vzrostly o 8,9 % m/m.
- EURCZK: České koruně se včera na měnovém páru s eurem podařilo mírně posílit. Ještě ráno oslabila až těsně pod hranici 25,0 CZK/EUR, již v průběhu dopoledne však v jejím případě převládl posilující trend a po poledni posílila k hladině 24,92 CZK/EUR. V průběhu odpoledne pak část zisků odevzdala, zakončila pod úrovní 24,95 CZK/EUR. Z tuzemského průmyslu v samotném závěru loňského roku přišla s ohledem na podmínky poměrně solidní čísla. K meziměsíčnímu růstu průmyslu v prosinci z velkých odvětví přispěla především produkce motorových vozidel, výroba počítačů a elektronických a optických přístrojů, ale rovněž i strojírenství, které bylo ve druhé polovině roku v útlumu. Pozitivně lze hodnotit to, že ve 4. čtvrtletí došlo oproti 3. čtvrtletí k růstu produkce a úroveň průmyslové výroby se vrátila na hodnoty z první poloviny roku. Negativem je, že mezikvartální zlepšení průmyslu nebylo plošné. Na základním obrysu průmyslu se ani v prosinci nic zásadního nezměnilo. Nadpoloviční část průmyslových odvětví se i nadále nachází v recesi. Důležitou informací je, že se ve 4. čtvrtletí zastavil pokles nových zakázek a velmi opatrné oživení signalizují zahraniční zakázky. V souhrnu za celý loňský rok došlo k poklesu průmyslu o 0,4 %.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru se koruně podařilo umazat část předešlých ztrát, na konci včerejšího odpoledne se obchodovalo mírně nad hladinou 23,20 CZK/USD. Mírně posílit se české koruně podařilo i na měnovém páru s polským zlotým, když zakončila pod úrovní 5,75 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se maďarskému forintu nepodařilo umazat pondělní ztráty, zakončil stejně jako v pondělí v blízkosti hladiny 386,5 HUF/EUR. Nedařilo se ani polskému zlotému, který mírně prohloubil ztráty z úvodu týdne a zakončil nad hladinou 4,345 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v pásmu 1,072 – 1,076 USD/EUR, americký dolar si udržel většinu předešlých zisků. Příjemně překvapil výrazný meziměsíční nárůst objednávek v německém průmyslu, které v prosinci nečekaně vzrostly o 8,9 % m/m, ačkoli trh naopak odhadoval poklesl o 0,1 % m/m. Jednalo se o nejsilnější růst od června 2020, podpořený velkými objednávkami v několika dílčích odvětvích (výroba vozidel – letadla, lodě vlaky, výroba elektrických výrobků a kovových zařízení). K nárůstu přitom došlo u domácích (+9,4 %) i zahraničních objednávek (+8,5 %). V rámci zahraničí došlo k prudkému nárůstu zakázek u eurozóny (+34,5 %), mimo eurozónu naopak objednávky klesly (-7,5 %). Pokud bychom počet nových objednávek očistily o ty velké, došlo však naopak k poklesu o 2,2 %.
- ČR: Maloobchodní tržby (prosinec)
- Německo: Průmyslová produkce (prosinec)
- Polsko: Zasedání tamní centrální banky (NBP)
- USA: Zahraniční obchod (prosinec), Projevy členů Fedu (Bowmanová, Barkin, Collinsová, Kuglerová)
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.