- Eurozóna: Maloobchodní tržby v lednu +0,1 % m/m a -1,0 % r/r.
- Německo: V zahraničním obchodu se zbožím v lednu export +0,3 % r/r, import -8,3 % r/r a obchodní bilance přebytková ve výši 27,5 mld. eur.
- Polsko: Polská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba setrvává na 5,75 %.
- USA: Zaměstnanost v soukromém sektoru podle agentury ADP v únoru vzrostla o 140 tis. Podle průzkumu JOLTS v lednu nabídka volných pracovních míst poklesla na 8,86 mil. (v prosinci 9,03 mil.).
- EURCZK: Koruna ve středu vůči euru mírně oslabila. Nic se však nezměnilo na tom, že se obchodování již dva týdny odehrává především v rozmezí 25,30–25,40 CZK/EUR. Z domácích statistik dnes budou zveřejněny devizové rezervy a devizové obchody ČNB za únor, respektive za leden. Větší dopad na korunu může však mít až odpolední zasedání Evropské centrální banky (ECB). Spíše však očekáváme, že se obchodování zatím udrží ve zmíněném pásmu 25,30–25,40.
- USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera posílila, když těžila z oslabování dolaru na měnovém páru EURUSD. V závěru odpoledne se obchodovalo těsně pod hladinou 23,30 CZK/USD. Výraznější volatilita panovala na měnovém páru koruny s polským zlotým, kde se vyčkávalo na odpolední výsledky zasedání Polské centrální banky (NBP). Koruna odpoledne krátce oslabila nad hladinu 5,90 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint vůči euru pohyboval v rozmezí 392–394 HUF/EUR. Polský zlotý vůči euru včera posílil a odpoledne se obchodovalo lehce pod hladinou 4,30 PLN/EUR. Polská centrální banka (NBP) na středečním zasedání ponechala úrokové sazby podle očekávání beze změny. V nové prognóze mírně snížila prognózu inflace pro letošní rok na 3,6 % z 4,6 % a pro rok 2025 na 3,6 % z 3,7 %.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru včera euro v průběhu dne vůči dolaru posilovalo a ke konci středečního odpoledne se pohybovalo již jen těsně nad hladinou 1,09 USD/EUR. Euru do určité míry pomohla lepší lednová čísla z německého zahraničního obchodu a odpoledne mírně slabší statistiky z amerického pracovního trhu (pokles volných pracovních míst JOLTs a nižší nárůst zaměstnanosti v soukromém sektoru podle agentury ADP). J. Powell (Fed) v projevu v americkém Kongresu zopakoval, že Fed letos pravděpodobně začne snižovat úrokové sazby, ale potřebuje vidět udržitelné zpomalování spotřebitelské inflace ke 2 %. Dnes bude pro eurodolar klíčové zasedání Evropské centrální banky (ECB) – bude se rozhodovat o tom, zda se obchodování udrží v rozmezí 1,08 – 1,09 USD/EUR nebo zda euro posílí výrazněji a udržitelně nad hladinu 1,09. Se sazbami ECB hýbat nebude, ale k dispozici bude nová prognóza a ECB může přeci jen trochu více specifikovat možný termín prvního snížení sazeb (moc v to ale nevěříme).
- ČR: Devizové rezervy České národní banky (únor)
- Eurozóna: Zasedání Evropské centrální banky (ECB)
- Německo: Nové průmyslové zakázky (leden)
- Polsko: Tisková konference s A. Glapinskim (NBP)
- USA: Obchodní bilance (leden), Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 2/3), Projev J. Powella (Fed)
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.