Ranní zprávy 07.06.2024

    07. 06. 2024

    Image

    Klíčové události

    - ČR: Průmyslová produkce v dubnu +0,6 % m/m a -0,4 % r/r. Stavební produkce v dubnu +3,0 % m/m a -0,3 % r/r. V zahraničním obchodu v dubnu vývoz +19,7 % r/r a dovoz +13,1 % r/r a obchodní bilance s přebytkem 33,1 mld. korun.

    - Eurozóna: Evropská centrální banka v souladu s tržním konsenzem snížila úrokové sazby o 0,25 p.b. – hlavní úroková sazba nově na 4,25 %. Maloobchodní tržby v dubnu -0,5 % m/m a 0 % r/r.

    - Německo: Průmyslové zakázky v dubnu -0,2 % m/m a -1,6 % r/r.

    - USA: Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti do 1/6 vzrostl na 229 tis. Obchodní bilance v dubnu se schodkem -74,6 mld. dolarů.

    Vývoj na devizovém trhu

    - EURCZK: Koruna vůči euru ve čtvrtek opět posílila. Impulsem bylo pro korunu zasedání Evropské centrální banky (ECB) i slabší čísla z amerického pracovního trhu (nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti), po nichž česká měna zamířila k hladině 24,60 CZK/EUR a později večer pod hladinu 24,60. Koruna se tak přibližuje letošnímu maximu těsně pod hladinou 24,50 CZK/EUR, které může být v nejbližších dnech testováno. K tomu, že by koruna v průběhu června dále rychle posilovala však zůstáváme skeptičtí a spíše předpokládáme postupnou stabilizaci obchodování v rozmezí 24,50 – 25 CZK/EUR. Včera zveřejněné statistiky z domácí ekonomiky vyzněly solidně. Průmyslová produkce v dubnu oproti březnu vzrostla, hodnota nových zakázek se však meziměsíčně mírně snížila (-0,8 %). Meziměsíční růst produkce si připsalo i stavebnictví. Obchodní bilance byla v dubnu opět silně přebytková.

    - USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru včera koruna v závěru odpoledne posílila pod hladinu 22,60 CZK/EUR. Vůči polskému zlotému koruna mírně oslabila k hladině 5,74 CZK/PLN ke konci čtvrtečního odpoledne.

    - EURHUF & EURPLN: Zbylým středoevropským měnám se včera dařilo a vůči euru posílily. Maďarský forint zamířil lehce pod hladinu 390 HUF/EUR a polský zlotý na 4,285 PLN/EUR.

    - EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve čtvrtek vyčkávalo na odpolední zasedání Evropské centrální banky (ECB) a především na tiskovou konferenci s Ch. Lagardeovou a novou makroekonomickou prognózu. Euro v reakci na ECB sice nejprve prudce posílilo k hladině 1,09 USD/EUR, avšak výraznější zisky si euro nepřipsalo. ECB podle předpokladů snížila poprvé od r. 2019 úrokové sazby (s tím se dopředu de facto na 100 % počítalo). Na tiskové konferenci sice Lagradeová doručila mírně jestřábí komentář (s dalším snižováním sazeb budeme postupovat opatrně a bude záviset na příchozích datech) a nová makroekonomická prognóza ECB (letos vyšší inflace i růst HDP) vyzněla rovněž v jestřábím duchu, ale euro si výraznější zisky připsat nedokázalo. Dnes odpoledne lze očekávat výrazné pohyby na EURUSD v souvislosti s květnovými statistikami (NFP) z amerického pracovního trhu.

    Očekávaná data a události

    - ČR: Devizové rezervy České národní banky (květen)

    - Eurozóna: Hrubý domácí produkt (1. čtvrtletí) – zpřesněný odhad, Projevy centrálních bankéřů (ECB) - Lagardeová

    - Německo: Zahraniční obchod se zbožím (duben), Průmyslová produkce (duben)

    - USA: Míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst NFP (květen), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Cooková

    Newsletter
    Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok
    Akcenta Logo

    Chci se stát klientem

    Akcenta Logo
    © 2024 AKCENTA CZ a.s.

    GDPR

    Cookies

    Facebook
    Instagram
    LinkedIn
    Youtube