ČR:Průmyslová produkce v září -1,1 % m/m a +0,8 % /r. Stavební produkce v září -5,5 % m/m a -7,1 % r/r. V zahraničním obchodu se zbožím v září vývoz +8,1 % r/r, dovoz +5,6 % r/r a obchodní bilance přebytková ve výši 21,3 mld. korun.
Eurozóna: Index PMI v sektoru služeb v říjnu finálně mírně vzrostl na 51,6 bodu a kompozitní PMI na 50,0 bodu. Index cen průmyslových výrobců v září -0,6 % m/m a -3,4 % r/r.
Německo:Nové průmyslové zakázky v září +4,2 % m/m a +1,0 % r/r. Index PMI veslužbách v říjnu finálně 51,6 bodu.
Polsko:Polská centrální banka (NBP) ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba na 5,75 %.
USA:Novým prezidentem se podle předběžných výsledků stal D. Trump s většinou v obou komorách Kongresu.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Koruna vůči euru sice v noci z úterý na středu a ve středu brzy ráno v návaznosti na výsledky prezidentských voleb v USA oslabila lehce nad hladinu 25,40 CZK/EUR, ale v průběhu středy se obchodování následně vrátilo k úrovni 25,35 CZK/EUR. Přes prezidentské volby tak koruna přešla poměrně v klidu. Rozpohybovat korunu může dnes odpoledne bankovní rada ČNB. Snížení úrokových sazeb o 25 bodů je trhem v ceně koruny již započteno, ale ČNB zároveň představí i základní výstupy nové makroekonomické prognózy a na ty již koruna může silněji reagovat. Kromě ČNB budou zveřejněny i čerstvé statistiky z tuzemské ekonomiky – maloobchodní tržby za září či devizové rezervy ČNB za říjen.
USDCZK & PLNCZK: Koruna vůči dolaru v návaznosti na výsledky amerických voleb ve středu brzy ráno oslabila k hladině 23,70 CZK/USD a v průběhu dne se obchodování stabilizovalo v rozmezí 23,55 – 23,70 CZK/USD. Na měnovém páru s polským zlotým se včera obchodování odehrávalo v rozmezí 5,80 – 5,83 CZK/PLN, když koruna mírně oslabila.
EURHUF & EURPLN: Zbylé středoevropské měny sice v reakci na výsledky amerických voleb nejprve oslabily, ale v průběhu středy ztráty de facto vymazaly. Maďarský forint nejprve oslabil na 412 HUF/EUR, ale ke konci odpoledne se pohyboval lehce nad úrovní 410 HUF/EUR. Polský zlotý se v závěru středečního odpoledne pohyboval lehce pod hladinou 4,36 PLN/EUR. Polská centrální banka (NBP) ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba 5,75 %.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru dolar vůči euru na výsledky amerických prezidentských voleb reagoval skokovým posílením těsně nad hladinu 1,07 USD/EUR. Potvrdil se tak náš předpoklad, že s vítězstvím Trumpa dolar posílí. V průběhu středy sice následně dolar krátce posílil ještě pod hladinu 1,07 USD/EUR, ale hlouběji a udržitelně pod 1,07 zatím zamířit nedokázal. Aktuálně je dolar nejsilnější od konce června a rozdíl mezi 2letými IRS sazbami ve prospěch dolaru je nejvýraznější od listopadu 2022. S Trumpem jako prezidentem se zároveň zvyšují šance silnějšího dolaru po zbytek letošního roku a r. 2025 (vyšší inflace v USA, vyšší sazby Fedu a naopak negativní dopad cel na ekonomický růst v eurozóně). Výraznější pohyby na eurodolaru lze očekávat i během dneška. Večer navíc zasedá americká centrální banka (Fed), kde očekáváme snížení hlavní sazby (FFR) o 25 bodů do rozmezí 4,50 – 4,75 %.
Očekávaná data a události
ČR: Maloobchodní tržby (září), Devizové rezervy ČNB (říjen), Zasedání České národní banky (ČNB)