- ČR: Maloobchodní tržby v prosinci +0,2 % m/m a +1,6 % r/r a za celý rok 2023 poklesly o 4,1 %. Devizové rezervy ČNB v lednu mírně poklesly na 133,9 z prosincových 134,3 mld. eur.
- Německo: Průmyslová produkce v prosinci -1,6 % m/m a -3,0 % r/r.
- Polsko: Polská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny – hlavní sazba setrvává na 5,75 %.
- USA: Obchodní bilance v prosinci skončila se schodkem 62,2 mld. dolarů.
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se i včera odehrávalo především několik haléřů pod hranicí 25 CZK/EUR. Stručně k včera zveřejněným statistikám. Prosincová čísla z maloobchodu potvrdila, že spotřeba domácností již dosáhla dna a že začíná docházet k pozvolenému obratu spotřebitelského sentimentu. Devizové rezervy ČNB v lednu mírně poklesly, ČNB pokračuje v odprodejích devizových rezerv (v prosinci 269 mil. eur). Dnešní vývoj koruny bude dominantně odvislý od výsledku zasedání bankovní rady ČNB. O kolik centrální bankéři úrokové sazby sníží bude oznámeno ve 14:30 a tisková konference s guvernérem A. Michlem obvykle začíná v 15:45. Během dnešního odpoledne je tak nutné počítat s výraznými pohyby koruny. Předpokládáme, že ČNB nakonec sníží sazby o 50 bodů, což je finančním trhem již téměř plně započteno. Jaká tedy bude reakce koruny? Pokud ČNB sazby sníží o avizovaných 50 bodů a pro první polovinu roku bude ČNB zároveň signalizovat další rychlé snižování sazeb, tak je pravděpodobnější oslabení koruny výše nad hranici 25 CZK/EUR (nesmíme však zapomínat na to, že část ztrát si již koruna připsala s předstihem v posledních dnech). Naopak, pokud ČNB sazby sníží jen o 25 bodů, tak v prvotní reakci koruna pravděpodobně posílí. Výsledně je podle nás nutné počítat s tím, že sazby ČNB půjdou v první polovině letošního roku prudce dolů (předpokládáme minimálně o 200 bodů kumulovaně).
- USDCZK & PLNCZK: Na měnovém páru koruny s americkým dolarem včera převažovalo obchodování těsně pod hladinou 23,20 CZK/USD. Vůči polskému zlotému koruna odpoledne mírně oslabila k hladině 5,75 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn ve středu maďarský forint oslabil nad hladinu 388 HUF/EUR. Polský zlotý po zasedání NBP posílil na 4,34 PLN/EUR v závěru středečního odpoledne. Polská centrální banka (NBP) nepřekvapivě ponechala úrokové sazby beze změny. I tisková zpráva po zasedání NBP byla podobná jako v lednu. Jednou z nemnoha změn byla informace, že případné vrácení DPH na potraviny by zvýšilo inflaci, což nelze nijak rozporovat. Nic zásadního neočekáváme ani od dnešní tiskové konference s guvernérem A. Glapińskim.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru se ve středu obchodovalo v úzkém rozmezí 1,076 – 1,078 USD/EUR. Z pohledu makroekonomických statistik a událostí byl včerejšek s výjimkou prosincové průmyslové produkce v Německu a komentářů amerických centrálních bankéřů (Fed) nezajímavý. A o moc lepší to nebude ani dnes.
- ČR: Zasedání bankovní rady České národní banky, Podíl nezaměstnaných osob (leden)
- Eurozóna: Projevy centrálních bankéřů (Evropská centrální banka) – Wunsch, Elderson, Lane
- USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 3/2), Projevy centrálních bankéřů (Fed) - Barkin
Autor článku:
Miroslav Novák
Hlavní ekonom společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví Miroslav načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. Od roku 2010 pracuje jako analytik ve společnosti Akcenta. K oblastem jeho zájmu patří především problematika měnových kurzů. Miroslav Novák není ortodoxním zastáncem žádné ekonomické školy, což mu umožňuje hodnotit objektivně nejenom dění na finančních trzích, ale i na poli globální ekonomiky. Je autorem řady odborných článků a expertních komentářů, které pravidelně využívají přední česká i polská média. V Česku patří mezi nejcitovanější ekonomy.