ČR: Devizové rezervy České národní banky v červenci mírně poklesly na 136,6 z červnových 137 mld. eur.
Německo: Průmyslová produkce v červnu +1,4 % m/m a -4,1 % r/r. V zahraničním obchodu se zbožím v červnu export -4,4 % r/r, import -6,4 % r/r a obchodní bilance +20,4 mld. eur.
Maďarsko:Průmyslová produkce v červnu +0,5 % m/m a -8,2 % r/r.
Vývoj na devizovém trhu
EURCZK: Obchodování koruny vůči euru se ve středu odehrávalo pod hladinou 25,30 CZK/EUR. Turbulence na finančních trzích ze začátku týdne se do kurzu koruny téměř nepromítly. Ve druhé polovině tohoto týdne podle nás nelze vyloučit posílení koruny na úroveň 25,20 CZK/EUR, a to i s ohledem na ústup rizikové averze na finančních trzích. Z domácích makroekonomických statistik byly včera zveřejněny devizové rezervy ČNB za červenec (v eurovém vyjádření výše rezerv oproti červnu mírně poklesla na 136,6 mld. eur, zatímco v meziročním srovnání jsou rezervy o 6,6 mld. vyšší). Z doplňkové statistiky devizových obchodů vyplynulo, že ČNB v červnu pokračovala s podejem rezerv v měsíční výši 300 mil. eur. Dnes bude z tuzemských makrostatistik zveřejněn podíl nezaměstnaných osob za červenec a očekáváme nárůst nezaměstnanosti na 3,8 %.
USDCZK & PLNCZK: Vůči americkému dolaru koruna včera posílila a v závěru středečního odpoledne se pohybovala v blízkosti hladiny 23,10 CZK/USD. Zisky si koruna přispala i vůči polskému zlotému, když se obchodování přesunulo těsně pod hladinu 5,85 CZK/PLN (měsíční maximum koruny).
EURHUF & EURPLN: Ze zbylých středoevropských měn se včera maďarský forint pohyboval v širším okolí hladiny 398 HUF/EUR. Dnes bude z pohledu forintu poutat zvýšenou pozornost červencová spotřebitelská inflace. Polský zlotý včera dále mírně oslaboval, obchodovalo se především v širším okolí hladiny 4,32 PLN/EUR.
EURUSD: Na hlavním měnovém páru se včera obchodovalo v úzkém rozmezí 1,091 – 1,093 USD/EUR. Z pohledu makroekonomických statistik na obou stranách Atlantiku je dnešek nezajímavý s výjimkou týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. V minulém týdnu nové žádosti výrazně vzrostly na 249 tis. a v kombinaci s následným růstem nezaměstnanosti na 4,3 % vyvolaly na finančním trhu obavy, že se situace na pracovním trhu v USA začíná prudčeji zhoršovat, že americký Fed zaspal se snižováním sazeb a že USA směřují do hospodářské recese (Sahm rule). V případě, že se dnes nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti opět zhorší, tak nelze vyloučit, že dolar zareaguje oslabením. Horší čísla z pracovního trhu totiž zvyšují šance, že americký Fed bude do konce letošního roku rychleji snižovat úrokové sazby.
Očekávaná data a události
ČR: Podíl nezaměstnaných osob (červenec)
Maďarsko: Index spotřebitelských cen (červenec)
USA: Nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (do 3/8)
Finanční trhy se mění velmi rychle. V Akcentě s nimi držíme krok