- ČR: Průmyslová a stavební produkce v srpnu meziročně reálně vzrostly o 1,5 a 0,4 procenta. V rámci meziměsíčního srovnání pak průmysl rostl 1,8procentním tempem, zatímco stavebnictví se naopak o 1,6 procenta propadlo. Srpnový zahraniční obchod skončil přebytkem ve výši 14,3 miliardy korun.
- Eurozóna: Maloobchodní tržby v srpnu meziročně vzrostly o 0,8 procenta. Ve srovnání s červencem byl nárůst 0,2procentní.
- Německo: Průmyslové zakázky v srpnu meziměsíčně poklesly o 5,8 procenta.
- Polsko: Objem devizových rezerv tamní centrální banky dosáhl v září sumy 195,31 miliardy eur.
- EURCZK: Průmyslová produkce v srpnu vzrostla o 1,8 procenta meziměsíčně, respektive o 1,5 procenta meziročně. Výraznější nárůst si připsaly i nové průmyslové zakázky, jejichž tempo růstu činilo 9,4 procenta meziměsíčně, respektive 10,6 procenta meziročně. Průmysl se v srpnu objemem produkce dostal na hodnoty z letošního března podle sezónně očištěných čísel. Celkově však lze tento růst chápat především jako korekci slabých průmyslových údajů za červenec, přičemž ke zlepšení v srpnu výrazně přispěla výroba motorových vozidel, která v červenci díky celozávodním dovoleným propadla. To, že by byl srpen odrazovým můstkem k výraznějšímu a udržitelnému oživení průmyslové aktivity ve druhé polovině letošního roku, však rozhodně konstatovat nelze. A jak si včera vedla česká koruna a ostatní námi sledované měny? Koruna ve skutečnosti vůči euru ztratila. Nejednalo se ale o nic dramatického, její ztráta činila na konci dne pouhé dva haléře, a tudíž kurz narostl na úroveň 25,36 CZK/EUR.
- USDCZK & PLNCZK: V případě měnového páru koruny a amerického dolaru došlo na remízu. Ranní i odpolední kurz měly hodnotu 23,11 CZK/USD. A stejný výsledek nastal i na tom devizovém trhu, kde se koruna směňuje za polský zlotý a naopak. Česká měna sice v průběhu dne posilovala, poslední hodiny obchodování ale rozhodly o tom, že se kurz vrátil na původních 5,87 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Kdo také vůči euru zkraje nového týdne ztratil, byl maďarský forint. Euro je na tamních trzích nejdražší od konce roku 2022, jeho kurz činí 402,3 HUF/EUR. O půdu pod nohami ovšem včera přišel i polský zlotý, ten oslabil na úroveň 4,323 PLN/EUR. Na této hranici se regionální měna pohybovala naposledy před dvěma měsíci.
- EURUSD: Euro včera triumfovalo rovněž na měnovém páru s americkým dolarem, ovšem nutno podotknout, že jeho zisky zde byly opravdu marginální. Polepšilo si z ranních 1,097 USD/EUR na konečných 1,098 USD/EUR.
- ČR: Maloobchodní tržby (srpen), míra nezaměstnanosti, objem devizových rezerv (obojí září).
- Německo: Průmyslová produkce (srpen).
- USA: Zahraniční obchod (srpen).