- ČR: Průmyslová a stavební produkce v únoru vzrostly o 0,7, respektive 3,6 procenta meziročně. Zahraniční obchod skončil v témže měsíci v přebytku ve výši 34,6 miliardy korun.
- Eurozóna: Index důvěry investorů Sentix se aktuálně pohybuje na hranici -5,9 bodu.
- Německo: U našich západních sousedů průmyslová produkce během února meziročně rovněž vzrostla, a to dokonce o 2,1 procenta. A co se zahraničního obchodu týče, ten skončil také v přebytku, který byl v únoru stejný jako o měsíc dříve, tedy na úrovni 21,4 miliardy eur.
- EURCZK: Hlavní ekonomickou událostí začátku nového dubnového týdne bylo zveřejnění statistik ohledně únorového vývoje v tuzemském průmyslovém a stavebním sektoru. Čísla z průmyslu po slabším začátku letošního roku příjemně překvapila, a to hlavně díky novým zakázkám. Průmyslová produkce v únoru oproti lednu vzrostla o 1,9 procenta a v meziročním srovnání se zvýšila o 0,7 procenta. Přesto však produkce v únoru zůstala o necelé jedno procento pod produkcí z loňského prosince. V meziročním srovnání nové zakázky vzrostly o 8,8 procenta, přičemž růst se týkal jak těch zahraničních (+8,2 procenta), tak i tuzemských (+9,9 procenta). Obratem je třeba dodat, že silný meziroční růst zakázek je částečně zkreslován nízkou statistickou základnou z loňského února, kdy byly zakázky nižší. Nic se však nemění na tom, že letos v únoru byla hodnota nových zakázek v běžných cenách nejvyšší od září 2022. Únorová čísla z průmyslu, především nové zakázky, dávají lehce optimistický výhled do nejbližších měsíců. Zároveň však podle mě zatím nelze počítat s prudším oživením průmyslové aktivity, protože situace ve vnějším prostředí, především v německém průmyslu zůstává stále slabá. Pokud jde o vývoj na měnových trzích, česká koruna započala nový týden rozpačitě, neboť vůči jednotné evropské měně lehce ztratila. Konkrétně tato ztráta činila tři haléře, když oslabila z kurzu 25,33 CZK/EUR na pozdějších 25,36 CZK/EUR.
- USDCZK & PLNCZK: V případě měnového páru koruny a amerického dolaru to každopádně bylo jinak. V průběhu dne si dílčí zisky sice připsaly obě strany, nakonec ale převážily ty, které zaznamenala česká měna. Ta posílila o jeden haléř na 23,36 CZK/USD. Na devizovém trhu s polským zlotým to ovšem opět vypadalo zcela odlišně. Trend byl jasný, přičemž za delší konec pomyslného provazu tahal právě zlotý, jemuž se podařilo navýšit směnný kurz na hladinu 5,94 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Pohoršil si také maďarský forint, jenž se i navzdory posílení v samém závěru dne propadl k úrovni 389,3 HUD/EUR. A co poslední regionální měna? Polský zlotý uštědřil euru porážku, když si kontinuálními zisky (až na pár výjimek) dokráčel pro kurz 4,272 PLN/EUR.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru zprvu posiloval americký dolar, euro nicméně jeho dřívější zisky dokázalo odpoledne zcela vymazat, a ještě přidat něco navíc. Výsledkem tak byl kurz 1,085 USD/EUR.
- ČR: Vývoj míry nezaměstnanosti, objem devizových rezerv České národní banky (obojí březen).