- ČR: Průmyslová produkce v květnu meziročně klesla o 3,2 procenta. V případně meziměsíčního srovnání evidují statistici 2,2procentní propad. Klesla také stavební produkce, konkrétně v květnu to meziročně bylo o 6,8 procenta a meziměsíčně o 5,1 procenta. Co se květnového zahraničního obchodu týče, ten skončil přebytkem ve výši 13,6 miliardy korun.
- Eurozóna: Index důvěry spotřebitelů Sentix se aktuálně pohybuje na úrovni -7,3 bodu.
- Německo: Zahraniční obchod skončil v květnu přebytkem 24,9 miliardy eur.
- EURCZK: Na úvod nového červencového týdne zveřejnil Český statistický úřad květnové údaje týkající se tuzemského stavebnictví a průmyslu. Zaměříme-li se právě na čísla z průmyslu, je nutno podotknout, že ta vyloženě zklamala. Oproti dubnu průmyslová produkce poklesla výrazněji, než se očekávalo. Nepotěšil ani meziměsíční pokles nových zakázek. Výsledkem je poměrně prudký trendový pokles průmyslu v posledních měsících a je velmi pravděpodobné, že průmysl ve druhém čtvrtletí negativně připíval do HDP. Konkrétně průmyslová produkce v květnu oproti dubnu poklesla o 2,2 procenta a v meziročním srovnání se snížila o 3,2 procenta. Meziměsíční pokles průmyslu již dopředu signalizovala nižší květnová produkce osobních automobilů podle statistik Sdružení automobilového v průmyslu, což se ostatně i potvrdilo (oproti dubnu pokles o 4,8 procenta). V květnu zklamaly i nové zakázky. Meziročně sice hodnota nových zakázek vzrostla o 3,6 procenta, ale v meziměsíčním srovnání se snížily o 0,8 procenta. Hodnota nových průmyslových zakázek po sezónním očištění byla v květnu nejslabší v letošním roce. A jaký je výhled na nejbližší měsíce? Faktem je, že průmyslu se v souhrnu za poslední rok nedaří a zatím ani nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo ve třetím čtvrtletí cokoliv zásadního změnit. V souhrnu za letošní rok proto očekáváme pokles průmyslové produkce o 0,5 procenta. Z pohledu devizových trhů byl pak v pondělí vývoj následující. Na páru koruny a eura česká měna zaváhala. Během obchodních hodin oslabila o tři haléře a uzavřela kurzem 25,17 CZK/EUR.
- USDCZK & PLNCZK: Na trhu s americkým dolarem se misky vah přehupovaly z jedné strany na druhou, přičemž nakonec došlo na remízu. Ranní a odpolední kurz byly stejné a měly hodnotu 23,23 CZK/USD. Kontinuální oslabování zažila koruna naopak na páru s polským zlotým. Z ranních 5,87 CZK/PLN se tak záhy stalo 5,90 CZK/PLN.
- EURHUF & EURPLN: Jak si včera vedly ostatní regionální měny? Maďarský forint podobně jako česká koruna vůči euru zaváhal a oslabil na 394,1 HUF/EUR. To polský zlotý si naopak polepšil a stlačil hodnotu směnného kurzu na 4,266 PLN/EUR, což je jeho nejlepší výsledek od konce května.
- EURUSD: Na hlavním měnovém páru tvořeném eurem a americkým dolarem docházelo včera k výkyvům na obě stranu. Silnější ale nakonec přeci jen bylo euro, jež posílilo k hladině 1,084 USD/EUR.
- ČR: Míra nezaměstnanost (červen).
- USA: Projev šéfa Fedu Jeroma Powella.